"Dnes jsou nároky na potravinu tak pokřivené, že velcí producenti si myslí, že už to bez chemie nejde," upozorňuje František Kšána.
Foto: HN - Lukáš Bíba
V dobrém špekáčku má být jen maso, sůl a koření, říká pražský řezník František Kšána. Místo toho kupujeme uzeniny plné mouky, která dobře saje tuk (obojí je levnější než maso). Aby to drželo pohromadě, přimíchá výrobce trochu polyfosfátů. Že pak párek trochu štípe na jazyku, je ten nejmenší problém.

Řezník František Kšána, majitel pražského řeznictví Amaso, se pyšní tím, že jeho řeznictví používá k výrobě uzenin jen maso, sůl a koření. V tom je ale výjimka. Podle něj spousta výrobců dává do svých klobás, párků a dalších uzenářských výrobků i různá šidítka, aby přitáhli oko zákazníka a snížili cenu.

Stejně tak Kšána tvrdí, že biomaso, které se prodává i několikanásobně dráž než maso běžné, je tak trochu hra na zákazníka. "Pokud se chovatel k tomu zvířeti dobře chová a nepřidává do jeho krmiva žádnou zakázanou chemii, tak je bio vlastně každé maso," říká Kšána.

 

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.