Herečka Jana Bernášková upřednostňuje v módě čisté linie a mezi její oblíbené návrhářky patří především Josefína Bakošová.
Foto: Libor Fojtík
"Někdy mám období, kdy nosím jen černou," říká herečka. Které drobnosti nosí neustále při sobě?

Herečka Jana Bernášková o sobě ví, že návštěvám obchodů s módou pokaždé věnuje maximálně dvě hodiny. "Pak jsem úplně vysátá a vyčerpaná," říká. "Nakupovat chodím hlavně se svou kamarádkou stylistkou Ruth Šariskou, ta už předem vytipuje věci, které by se mi mohly líbit."

Ze vzorů má ráda puntíky, upřednostňuje ale spíš čisté linie. V jejím šatníku byste našli poměrně dost halenek a košil. "Když je někde límeček, je to moje," usmívá se herečka, která se na televizních obrazovkách objevila například v seriálech Vyprávěj nebo Všechny moje lásky. Podle svých slov miluje šaty asi ještě více než sukně. "Vklouznete do nich a nemusíte nic řešit. Máte jistotu, že je celý outfit takový, jaký má být. Mám ráda, když jsou ženy ženské."

reklama

Z návrhářek si oblíbila Josefínu Bakošovou. "Její šaty mě vystihují. Jsou takové křehké, ale zároveň vhodné k běžnému užívání. Nejsou to komplikované večerní šaty, které si už jindy vzít nemůžete. K těmhle se hodí i tenisky," vysvětluje Bernášková. Mezi její další preferované návrhářky patří Veronika Štěrbová, která tvoří pod značkou Sophistic by Veronika, nebo Hana Noble, která navrhuje šaty ve stylu 40. a 50. let pod značkou Lazy Eye.

Na boty na podpatku si herečka moc nepotrpí. "Jsem poměrně hodně vysoká a podpatky mě ještě prodlužují − a lidé se vás pak už lehce bojí," směje se. "V práci navíc podpatky nosím hodně, takže je ve volném čase nevyhledávám."

Obecně preferuje pastelové barvy jako hráškově zelenou, lososovou nebo malinovou. "Někdy mám ale období, kdy nosím jen černou," svěřuje se. "Ne že bych byla depresivní, je to spíš únavou. V takovém stavu totiž člověk nemá sílu kombinovat a nosit barvy. Chce to určitou energii, odvahu ustát pohledy okolí." Když chce tedy zapadnout do davu, nosí právě černou. Podle ní je ale černá přesto velmi šmrncovní a dodává člověku jistotu. S tím zřejmě souvisí i fakt, že za ideální životní styl považuje normálnost. "Snažíme se s rodinou žít normálně. V tom nejlepším slova smyslu."

Bez čeho se v posledních dnech neobejdu

jarvis_5a200489498e089645bb0a28.jpeg
Foto: Libor Fojtík

Romantický papírový diář: Mám v něm všechny pracovní závazky, nalepené fotky i životní události svých dětí. Nedokážu si představit, že bych používala elektronický diář v telefonu. Bábovky: Kniha od Radky Třeštíkové, podle níž začneme brzy natáčet film. Velmi se na něj těším. Čertoviny: Filmová pohádka, kterou momentálně natáčíme, v lednu bude v kinech. Voňavá kabelka s jednorožcem: Mám ji pro dceru Justýnku k narozeninám. Je to tajný dárek, vyrobily ho šikovné holky ze značky Pepieta. Sklenička z Lurd: Se svěcenou vodou a Panenkou Marií, dostala jsem ji od kamarádek. Před usnutím na ni koukám. Náramek z křišťálu: Nosím ho na ruce neustále, kamarád Honza mi ho vyrobil přímo na míru. Prstýnek: Má tři protočení a vybrala mi ho dcera Justýnka s tím, že je jako já. Jiný než normální. Králíček na šňůrce: Drží srdce a patří synovi Tedíkovi. Dostal ho od tatínka Justýnky.