Světové kulturní centrum krále Abdulazize
Foto: snohetta.com
Nad rozpáleným saúdskoarabským Dhahranem zatím působí jako přízrak. S přispěním "zlatých českých ručiček" se ale moderní stavba pojmenovaná po bývalém králi Abdulazizovi postupně proměňuje ve skutečnost. Komplex kulturního centra má oslavit tvořivost lidského ducha.

Když se z Rijádu vypravíme přes poušť severozápadním směrem do Dhahranu, nelze tu přehlédnout dechberoucí dominantu. Stavba komplexu King Abdulaziz World Culture Centre, navržená norským ateliérem Snohetta, se po více než pěti letech blíží k závěru a už má jasné obrysy.

Bizarní stavbu pojmenovanou po bývalém saúdskoarabském králi najdeme hned vedle King Abdulaziz Road, kde společnost Saudi Aramco provedla vůbec první ropný vrt, jenž království písku přinesl bohatství a prosperitu.

Současný král Abdalláh ibn Abdulaziz Al-Saud chce stavbou kulturního centra ukázat světu, že hledí do budoucnosti a že za peníze z ropy lze získat i něco úctyhodnějšího než jen ucelenou sbírku vozů se vzpínajícím se hřebcem na přídi.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.