Hanspaulka - tvář domu
Foto: Filip Šlapal
Na pražské Hanspaulce se architektům podařilo nastavit tvář domu slunečním paprskům a poskytnout jeho obyvatelům unikátní výhledy. Design nadčasové vily jako by odkazoval k jinému tisíciletí.

Architekt Stanislav Fiala zvolil za půdorys domu čtvrtkruhovou výseč, jejíž jedna strana je rovnoběžná s ulicí. Odtud působí stavba ve tvaru černé kostky jako tajemný vzkaz z jiného tisíciletí, tvář však zcela změní při pohledu ze zahrady. "Z ulice navazuje dům na funkcionalistická schémata v okolí, ale směrem do zeleně se chová svobodně," říká autor projektu.

Jakmile vstoupíme, ohromí nás výhled. Mezi dvěma nosnými zdmi se za prosklenou čtvrtkruhovou fasádou otevírá zelené údolí s chomáči keříků a rozesetými stromky až k horizontu, na němž dominuje silueta Pražského hradu. Ten přitahuje pohledy ze všech míst v domě - z teras v každém podlaží, z obytného prostoru a kuchyně v přízemí i z každé ze čtyř netradičně pojatých ložnic v prvním patře. Prosklená fasáda prosvětluje všechny místnosti, další světlo do domu přichází stropními světlíky. Sluneční paprsky pronikají i schodištěm, rovněž skleněným.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.