Pásová výroba ve Škodě Auto
Foto: Škoda Auto
Nová Octavia v provedení RS o deset tisíc, manažerský Superb plošně o pět tisíc, nejmenší Citigo o dva tisíce, některé verze Fabie a Roomsteru o jeden až dva tisíce. Mladoboleslavská Škoda zvýšila ceny některých svých modelů, mimo jiné i kvůli slabší koruně.

Je to trochu paradox. Dovozci nových aut, kterým slábnoucí koruna komplikuje život, se zdražením vyčkávají. Signál jim dává lídr trhu, domácí Škodovka, které měly intervence ČNB v neprospěch tuzemské měny naopak přinést konkurenční výhodu.

Zvedla totiž ceny řady svých aut, a to až o deset tisíc. "Oslabení koruny se dotklo i nás. Velkou část komponentů nakupujeme za eura," vysvětlil důvod zdražení Vítězslav Pelc z tiskového odboru automobilky.

Nejvíce zdražila nová Škoda Octavia ve sportovním provedení RS, jejíž podrobný test najdete zde. Cena se zvýšila o deset tisíc, takže základní provedení začíná na 629 900 korunách.

"U Octavie RS ale zdražení souvisí spíše s obrovskou poptávkou zákazníků. Vytvořily se velké čekací lhůty, takže nám nezbylo nic jiného než reagovat zvýšením ceny," vysvětluje Pelc.

reklama

Škodě se v posledních měsících prodejně daří. Na evropském trhu dokonce v říjnu pronikla mezi deset nejúspěšnějších značek (podrobnosti čtěte zde). A podle údajů společnosti JATO Dynamics se ve stejném měsíci Škoda Octavia vyšvihla na kontinentu na páté místo mezi všemi modely. Její nové registrace vzrostly o 46,1 procenta proti říjnu minulého roku, kdy se ještě nabízela předchozí generace.

Plošně o pět tisíc zdražila Škoda Auto na českém trhu svůj největší model – modernizovaný Superb. Výjimku tvoří nejúspornější verze GreenLine, jejíž cena se zvedla o čtyři tisíce. Nejlevnější provedení Škody Superb s benzinovým turbomotorem 1.4 TSI začíná na 544 900 korunách (kompletní ceník zde), kombík lze pořídit od 574 900 korun (ceník zde).

Nejmenší škodovka, minivůz Citigo vyráběný v Bratislavě, zdražila plošně o dva tisíce korun. Její základní cena se tak posunula na stejnou úroveň jako u dvojčete od Seatu, modelu Mii – na 183 900 korun. Citigo se i přes to drží mezi deseti aktuálně nejdostupnějšími novými modely na českém trhu, jejichž žebříček si můžete prohlédnout zde.

O jeden až dva tisíce zdražila většina verzí modelů Fabia a Roomster. Zvýšení cen se však netýká akčních provedení GLX a SLX u Fabií a Trumf u Roomsteru, které volí kvůli nejpříznivějšímu poměru ceny a výbavy většina zájemců o tyto malé vozy.

Kromě aut samotných zdražily i ceny některých prvků příplatkové výbavy. Například metalíza na Fabii stojí o osm set korun více než dříve, tedy 10 900 korun. Novinku představuje možnost zaplatit si prodlouženou záruku až na 5 let s omezením do 150 000 kilometrů. U Fabie stojí 10 800 korun, u Octavie 17 700 korun.

Žádný z dovozců sice zatím svá auta nezdražil, ale podle tajemníka Svazu dovozců automobilů Pavla Tunkla je to při stále slábnoucím kurzu koruny jen otázka času. "Ceny aut na českém trhu i marže prodejců jsou rekordně nízké. Pokud tedy vydrží slabší kurz koruny dlouhodobě, je podle mne zvýšení cen nevyhnutelné," domnívá se Tunkl.