Vítězným snímkem se stal čínský film Tchu-ja te chun š' líčící těžký život ženy, která v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko usiluje o samostatnost.

Čínský film Tchu-ja te chun š' (Tchujin sňatek) získal hlavní cenu filmového festivalu Berlinale - Zlatého medvěda. Snímek Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále členové jury neodměnili.


Vítězný poetický a humorný film režiséra Wang Čchüan-ana líčí těžký život ženy, která v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko usiluje o samostatnost. Jeho volbu považují filmoví experti za překvapení.


Druhé nejvýznamnější ocenění 57. ročníku Berlinale - Velká cena poroty spojená se soškou Stříbrného medvěda připadla argentinskému filmu El Otro (Jiný) režiséra Ariela Rottera. Tento film dostal také cenu pro nejlepšího herce - Julia Cháveze.


Další Stříbrné medvědy dostala jako nejlepší herečka Němka Nina Hossová z filmu Yella režiséra Christiana Petzolda, za režii izraelský tvůrce Joseph Cedar za film Beaufort, dále herecký kolektiv z hollywoodské produkce The Good Shepherd (Dobrý pastýř) režiséra Roberta De Nira, ve kterém hráli mimo jiné Matt Damon a Angelina Jolieová, a David Mackenzie za hudbu k britskému filmu Hallam Foe.


Jiří Menzel sice neobdržel hlavní cenu, ale v pátek dostal v Berlíně jeho "anglický král" cenu Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI). Snímek se v berlínské soutěži promítal v pátek večer a měl dobrou odezvu u mezinárodního publika. Některé německé listy mu připisovaly i šance na cenu.

reklama

Na letošní berlínský festival zavítalo tolik filmových hvězd, jako už dlouho ne. Po tradičním červeném koberci procházeli mimo jiné Cate Blanchettová, Matt Damon, Angelina Jolieová, Robert De Niro, Jennifer Lopezová, Antonio Banderas, Sharon Stoneová či Clint Eastwood.


Česká kinematografie měla letos na festivalu bohaté zastoupení i v jiných sekcích. V jedné ze soutěží krátkých filmů nazvané Generation Kplus se objevily animované pohádky Moře, strýčku, proč je slané? Jana Baleje a O třech sestrách a prstenu Vlasty Pospíšilové. Sekce Panorama uvedla snímek Davida Ondříčka Grandhotel s Klárou Issovou v jedné z hlavních rolí a sekce Fórum film Petra Nikolaeva ...a bude hůř.


V rámci akce Shooting Stars se při Berlinale jako vycházející filmové hvězdy představily vedle dalších 23 mladých evropských umělců také česká herečka Klára Issová a její slovenská kolegyně Táňa Pauhofová.