UVNITŘ VIDEO Kariéra Miloslava Ducháče začala v éře protektorátního swingu. Jako pianista a skladatel v orchestru Karla Vlacha plynule přešel do poválečné taneční hudby.

piano-petrof__192x128_.jpgSložil písně, které v padesátých a šedesátých letech patřily do zlatého fondu tanečních hitů. Ne každý ale věděl, že za skladbami jako Lavička v jasmínu nebo Čas borůvkových koláčů autorsky stojí Miloslav Ducháč.

Dlouholetý pianista a blízký spolupracovník swingového kapelníka Karla Vlacha zemřel po krátké těžké nemoci v pondělí ve věku 84 let.

Písně pro Simonovou i Wericha

Miloslav Ducháč se narodil 24. ledna 1924 v Praze. Kariéru zahájil ve svých devatenácti letech jako aranžér v populárním orchestru Bobka Bryena. Od roku 1943 začal spolupracovat s Karlem Vlachem, jehož swingový big band začal slavit velké úspěchy v pražské kavárně Lloyd.

Swing, který v té době zažíval v zámoří vrchol popularity, v českých zemích prorážel jen obtížně, zejména po zákazu tance v závěru války se v protektorátu jednalo o zakázanou hudbu. Řada amerických hitů se hrála pod českými názvy a fiktivními autory jako původní česká tvorba.

reklama

Jak Ducháč připomněl v knize Karel Vlach - 50 let života s hudbou, kterou před pěti lety napsal společně s hudebním publicistou Lubomírem Dorůžkou, naplno se big bandy prosadily až těsně po válce. Vlachův orchestr patřil mezi první, které se pokoušely v Československu hrát swing v čistě americkém stylu.

Vedle hitů jako Sentimental Journey hrál zejména melodie z amerických muzikálů, ve spolupráci s Janem Werichem se podílel na nastudování Divotvorného hrnce. Ducháč se na této nejslavnější Vlachově éře aktivně podílel zpočátku jako pianista, později stále častěji i coby všestranný skladatel a aranžér.

PROHLÉDNĚTE SI KLIP - Milan Chladil a orchestr Karla Vlacha na začátku 60. let

Ducháč od konce 60. let působi v Československé televizi jako vedoucí hudební dramaturg, v roce 1974 byl z politických důvodů propuštěn. Od roku 1989 působil v Asociaci hudebních umělců a vědců a v Ochranném svazu autorském.

Jako autor je Ducháč podepsán pod řadou dodnes známých tanečních písní. Yvetta Simonová zpívala jeho Čas borůvkových koláčů, Hodné štěně bylo v repertoáru Jana Wericha, který opakovaně u Vlacha hostoval v roli zpěváka. Svého času byla populární i píseň Normálně, s níž Pavlína Filipovská zabodovala v televizní soutěži Písničky na zítra.

Častým textařem Ducháčových melodií byl Vladimír Dvořák, řada z nich se objevila v rozhlasových pořadech a hudebních revue.