Výroční ceny Akademie designu skončily triumfem Petra Babáka, který obdržel "plovoucí vrcholek ledovce" od svého předchůdce.

Titulu Grand designér roku si v sobotu večer ze Stavovského divadla v Praze odnesl Petr Babák ze studia Laboratoř. Ve čtvrtém ročníku výročních cen Akademie designu ČR získal nejvíce hlasů z nominovaných ve všech kategoriích.

Zároveň vyhrál cenu Grafický designér roku 2009 za vizuální styl, informační systém a knihu pro pražskou Národní technickou knihovnu (NTK) a za publikaci Projektil architekti 2002/2008. Babák zároveň navrhne podobu ceny, kterou obdrží laureáti v příštím roce.

Letošní podobu vytvořil loňský celkový vítěz cen českého designu Jan Čtvrtník. Podle něj znázorňuje plovoucí vrcholek ledovce.

"Má symbolizovat to krásné, co z designu člověk vidí, ale hlavně devadesát procent tvrdé práce ukryté pod hladinou," řekl na slavnostním vyhlášení. Jeho blok z nerezové oceli obdrželo kromě Babáka dalších osm oceněných.

Za Národní technickou knihovnu byli oceněni také autoři mobiliáře knihovny ze studia Hippos Design, kteří vyhráli v kategorii Designér roku. Jejich sedačky vytvořené pro knihovnu posloužily také průvodci večera Marku Ebenovi pro rozhovory s nominovanými. Při jejich výrobě vycházeli autoři z "tvarosloví chemických vzorců a dětských stavebnic". 

reklama
div class="d-prime-odkazy2">

František Skála provozuje Zájmovou činnost - čtěte ZDE

Na Hradě vystavuje Jiří Dokoupil. Vynalezl svíčkovou malbu - čtěte ZDE

Malíř Sýkora, který dobyl svět počítačovou malbou, vystavuje v Praze - čtěte ZDE

Do designerské "síně slávy" vstoupil František Vízner, jehož akademie odměnila zejména za dlouhodobou spolupráci se sklářským průmyslem.

V kategorii Módní designér roku zvítězil Jakub Polanka za kolekce Stardust, Re-evolution a limitovanou kolekci Simple. Fotografem roku se stala Bára Prášilová nominovaná za kolekci fotografií Quiksilver Women, série pro magazín Esprit a fotografie pro knihu Křehký.

Trochu jiná "plovárna" 

Cenu v kategorii Objev roku si odnesla Lucie Koldová, která navrhla například víceúčelovou kolekci nábytku Home Fitness. Mladá designérka soutěžila také o titul Designér roku. V letošním roce byl poprvé vyhlášen také držitel Ceny veřejnosti. Lidé o ní rozhodovali přes internet, sešly se tisícovky hlasů. Vítězem se stalo studio Oficina za design televize Prima Cool.

Výrobcem roku se stala firma Botas za nové edice bot a doplňků projektu Botas66, na kterých spolupracovala s designéry Janem Klossem a Jakubem Koroušem. V kategorii Obchod roku zvítězil Simple Conceptstore nominovaný za návrh obchodu a kolekce českých designérů Jakuba Polanky, Zdeňka Vacka a Heleny Mertlové.

Slavnostní večer, který odvysílá Česká televize 13. března, byl koncipován podobně jako Ebenovy pořady Na plovárně, v nichž zpovídá zajímavé osobnosti.

Ceny Czech Grand Design pořádá agentura Profil Media, která už několik let připravuje v Praze přehlídku Designblok. O laureátech cen rozhoduje akademie, která má přes 50 členů z řad kurátorů, teoretiků či novinářů z oboru. Díla oceněných designérů budou vystavena od 10. do 21. března v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.