Výroční ceny Akademie designu skončily triumfem Petra Babáka, který obdržel "plovoucí vrcholek ledovce" od svého předchůdce.

Titulu Grand designér roku si v sobotu večer ze Stavovského divadla v Praze odnesl Petr Babák ze studia Laboratoř. Ve čtvrtém ročníku výročních cen Akademie designu ČR získal nejvíce hlasů z nominovaných ve všech kategoriích.

Zároveň vyhrál cenu Grafický designér roku 2009 za vizuální styl, informační systém a knihu pro pražskou Národní technickou knihovnu (NTK) a za publikaci Projektil architekti 2002/2008. Babák zároveň navrhne podobu ceny, kterou obdrží laureáti v příštím roce.

Letošní podobu vytvořil loňský celkový vítěz cen českého designu Jan Čtvrtník. Podle něj znázorňuje plovoucí vrcholek ledovce.

"Má symbolizovat to krásné, co z designu člověk vidí, ale hlavně devadesát procent tvrdé práce ukryté pod hladinou," řekl na slavnostním vyhlášení. Jeho blok z nerezové oceli obdrželo kromě Babáka dalších osm oceněných.

Za Národní technickou knihovnu byli oceněni také autoři mobiliáře knihovny ze studia Hippos Design, kteří vyhráli v kategorii Designér roku. Jejich sedačky vytvořené pro knihovnu posloužily také průvodci večera Marku Ebenovi pro rozhovory s nominovanými. Při jejich výrobě vycházeli autoři z "tvarosloví chemických vzorců a dětských stavebnic". 

reklama
div class="d-prime-odkazy2">

František Skála provozuje Zájmovou činnost - čtěte ZDE

Na Hradě vystavuje Jiří Dokoupil. Vynalezl svíčkovou malbu - čtěte ZDE

Malíř Sýkora, který dobyl svět počítačovou malbou, vystavuje v Praze - čtěte ZDE