Na zahrádku Hostince U Kryštofa dorážíme právě včas, abychom si u studeného piva mohli užít hodinářské představení. Bývalá trafostanice, v jejíchž oknech se střídají dřevěné figury, stojí totiž hned naproti přes silnici. Objednáváme o pivo víc, protože u stolu s námi sedí i ten, kdo orloj ve vesničce nedaleko Liberce vybudoval.

Martin Chaloupka pracoval dlouhá léta jako kameraman v regionální redakci České televize. Pak ale objevil Kryštofovo Údolí - byl totiž členem mysliveckého sdružení a "Kryštofák" byl skvělou honitbou. Vesnice mu později přirostla k srdci natolik, že se sem odstěhoval.

Přímo v soukolí

O chvíli později se dvě malá okénka na orloji otevírají znovu, tentokrát mimo jízdní řád. Ocitáme se přímo v srdci mechanismu a pan Chaloupka ho uvádí do pohybu. Dva podstavce, na každém šest dřevěných sošek, se začínají otáčet.

"Máme to dokonce komplikovanější než v Praze, tam se figury objevují najednou v obou oknech. U nás se to střídá," upozorňuje nás Martin Chaloupka.

Je to fascinující pohled zvenku i zevnitř. Pokud stojíte na ulici, defilují před vámi v pomalém rytmu apoštolové, každý se na chvíli zastaví a malinko se ukloní nebo na vás kývne. Aby se to ale stalo, pohyb musí převádět nespočet ozubených koleček.

Jak se staví orloj

"Existují vůbec někde návody na sestrojení orlojů? Podle čeho jste to vlastně stavěl?" nelze se pana Chaloupky nezeptat.

"Museli jsme to vymyslet sami. Byli jsme na to tři - já, zámečník František Budák, který pracoval na mechanikách orloje, a Jirka Otmar. Hlavně on vymýšlel ty pohybové části. Inspirovali jsme se i pražským orlojem, byli jsme se podívat, jak to funguje," vysvětluje pan Chaloupka.

Na orloji "nechal" pár let života. A ačkoli o tom nerad mluví, také docela dost peněz. Rozpadající se trafostanici musel od obce koupit, bez investic se neobešla ani realizace unikátního díla. Naštěstí se mu podařilo obklopit se stejnými nadšenci, jako je on sám. Patří k nim i řada známých osobností, například Marcela Augustová, Jiřina Bohdalová, Martin Dejdar nebo Jiří Lábus. Většinou se stali patrony figur na orloji.

Ty pocházejí z dílny známého libereckého řezbáře a výtvarníka Václava Plechatého. Kromě apoštolů vyřezal také sochy sv. Barbory a sv. Kryštofa, umístěné v horních výklencích orloje, a sochu ponocného, který v každou celou zahajuje představení orloje - zvedá k ústům trubku a obíhá kolem něj pejsek.

Nezapomeneme!

Není to ale jenom orloj, co může Kryštofovo Údolí nabídnout. Nelitujte námahy a vystoupejte pár desítek metrů do stráně na pravém břehu Rokytky. Roubený kostelík svatého Kryštofa pochází z konce 17. století, o sto let později byly vnější stěny obloženy břidlicí. Interiér svatostánku je útulný, sedí se tu na ošoupaných dřevěných lavicích a nechybí tu ani výzdoba v podobě výjevů z Kristova života. Naleznete zde jak původně barokní, tak i pozdější rokokové obrazy.

K areálu kostelíku patří kromě zvonice i hřbitov, kde se stále ještě pohřbívá. Spousta hrobů už je ale opuštěných. Patří předkům odsunutých německých obyvatel. Kupodivu je však nenaleznete v troskách - o náhrobky se stará "hřbitovní komando" paní Chaloupkové. Čistí, spravují a udržují poslední místo odpočinku úplně "cizích" lidí.

Smrt tančit umí

Řada nebožtíků, jejichž náhrobky by bez péče místních dobrovolníků zanikly, odcházela na věčnost ve zdejší márnici. Budovu přistavěnou ke zdi kostela zdobil cyklus osmi deskových maleb s názvem Tanec smrti. Pocházejí pravděpodobně z poloviny 16. století a znázorňují smrt ve všech možných podobách: Smrťák stojí za ševcem, vojákem, boháčem i chudákem a ohlašuje, že se hodlá dát do práce.

Originály obrazů byly v 60. letech minulého století zrestaurovány a jsou uloženy v depozitáři Severočeského muzea v Liberci. Márnice chátrala, až se do věci vložil pan Chaloupka. Opravil ji a na stěny vrátil alespoň kopie slavného cyklu. Turisté si tak mohou připomenout, že člověk neví dne ani hodiny.

Jak se tam dostat

Do Kryštofova Údolí se dostanete vlakem, na který můžete nasednout buďto v Liberci, nebo v České Lípě.

Kam na jídlo
U Kryštofa nebo U Uhlířů

Hostinec U Kryštofa nabízí běžné občerstvení, v patře prohlídku muzea betlémů. V penzionu U Uhlířů v horní části Kryštofova Údolí si můžete objednat skvělou husí hostinu.

Kde se ubytovat
Penzion Novina

V nabídce je hned šest penzionů (Eva, Ďolnaka či Toločko), zkuste třeba stylové ubytování v penzionu Novina v horních partiích Kryštofova Údolí, zhruba třicet minut chůze od vrcholu Ještědu. Nabízí celodenní stravování, masáže a saunu.

Užitečné internetové stránky

www.krystofovoudoli.eu oficiální stránky obce
www.orloj-betlemy-chaloupka.cz web o díle M. Chaloupky
www.infolbc.cz stránky MIC Liberec, turistický servis
www.kallib.cz kalendář Liberecka, info o akcích