Je pouhých jedenáct velkých písmen abecedy, se kterými si lze dovolit takový luxus. Vytvořit si z iniciály svého příjmení symetrické průčelí vlastního domu, to si opravdu nemůže dopřát každý. Kromě správného písmene je ovšem zapotřebí mít také vkus, dostatek peněz a šikovného architekta. František Josef Materna měl na začátku dvacátého století všechno.

Maternovy laky, barvy a fermežové nátěry šly dobře na odbyt. V Holešovicích na rohu Dělnické a Osadní ulice je vyráběl, v centru na Senovážném náměstí prodával. Továrna na kovové a bronzové barvy začala fungovat na začátku devadesátých let devatenáctého století. Ve stejnou dobu se v Doloplazích na Moravě narodil Rudolf Stockar, budoucí architekt, urbanista a šperkařský designér. V roce 1919 se osudy továrny a architekta propojily. František Josef Materna vchod_295x195.jpgpotřeboval firemní sídlo v Holešovicích upravit. Původní stavba od Václava Džbánka už nevyhovovala a nestačily ani později přistavěné kanceláře.

Stockar měl v té době volno. Bylo mu čtyřiatřicet let, v Olomouci právě dokončil kubistickou vilu pro Františku Lipčíkovou a chystal se osamostatnit a založit si vlastní projekční kancelář. Zakázka od pražského továrníka Materny mu přišla vhod.

Stejně jako u vily Františky Lipčíkové, tak i u Maternova domu vycházel Stockar z tehdy populárních motivů čtyřa šestibokých krystalů, základních kubistických prvků. Na Maternově továrním sídle jsou na průčelí použity velmi střídmě pouze na domovních dveřích a kamenném portálu. Kdo však vstoupí dovnitř, jako by se ocitl v krystalické mřížce bronzového prášku. Kubistický dekor použil Stockar u stropního světla na chodbě, na kyvných dveřích i u dřevěných podhledových obkladů na stěnách.

reklama

pod_tlakem_autosalonu_295x195.jpgZáklad průčelí domu pak tvoří jemná linie velkého tiskacího M, u Maternovy továrny tomu ani jinak být nemohlo. Nad vstupními dveřmi byl ještě v kubistickém fontu písma plastický nápis "F.J.MATERNA", který ale zmizel pod novou omítkou. V prvním patře domu jsou dodnes dochována původní okna. Stejná byla i po stranách dveří v přízemí, jenže tam se do Stockarovy fasády zakously výkladní skříně autosalonu a originální kubistický dům pomalu požírají. Maternovo moderní M mizí, myšlenku moudrých mužů maří mamonáři.

JAK SE TAM DOSTAT

Továrna leží v Dělnické ulici číslo 20. Vydejte se sem od stejnojmenné tramvajové zastávky, na níž zastavují spoje číslo 1, 3, 5, 12 a 25.