aarnio ball
Foto: www.eeroaarnio.com
Dát křeslu zcela nečekaný tvar umožnilo jeho tvůrci Eero Aarniovi využití sklolaminátu, tedy materiálu, který výrobci nábytku v té době ještě neobjevili. O pár let později jeho design pomohl odstartovat velkou plastovou revoluci.

Ten nápad ležel třicetiletému finskému designérovi Eero Aarniovi nějakou dobu v hlavě. Jeho první a také definitivně poslední zaměstnavatel, finská nábytkářská firma ASKO (nemá nic společného s českou firmou se stejným názvem) po svých designérech požadovala návrh relaxačního křesla. A on se nemohl zbavit představy, že by mohlo mít tvar koule.

Než stačila myšlenka uzrát, Eero Aarnio podal v ASKU výpověď a založil si vlastní ateliér. Oslavil to přesně ve stylu 60. let. S manželkou a dvěma malými dcerkami nasedli do starého Forda Curier a vyrazili na cestu do Říma. Z čistě existenčního hlediska to nebyl nejlepší nápad. Vysněné auto se cestou rozpadalo na kusy a když za něj ještě po návratu museli zaplatit dodatečnou daň, úplně vysálo finanční rezervy rodiny.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.