UVNITŘ VIDEA: Finský režisér Aki Kaurismäki uvede na festivalu kompletní retrospektivu svých filmů. Tématem Letní filmové školy bude i desáté výročí teroristického útoku z 11. září.

Legenda finského i skandinávského filmu Aki Kaurismäki (na snímku) je jedním z potvrzených hostů Letní filmové školy v Uherském Hradišti (LFŠ), jejíž 37. ročník se uskuteční od 22. do 31. července. Podle organizátorů z Asociace českých filmových klubů (AČFK) upozornili, že mistr minimalistických tragikomedií plných melancholie, černé kávy, pohnutých osudů a rock´n´rollu uvede kompletní retrospektivu svých filmů, včetně novinky Le Havre.

 

Podle uměleckého ředitele LFŠ Pavla Bednaříka budou dalšími hosty festivalu například režisér a scenárista Robert Sedláček, rumunští filmaři Dan Pita a Andrei Ujica a také bosenský filmař a muzikant Emir Kusturica.

 

Deset let po 11. září

Program je opět složen z šesti sekcí - Fokus, Inventura, Spektrum, Visegradský horizont, Zvláštní uvedení, AČFK uvádí. Jeho součástí budou přednášky hlavních hostů, z nichž někteří obdrží Výroční cenu asociace.

reklama

Témata zahrnou aktuální výročí – 11. září a hrozba terorismu, výročí narození režisérů Gustava Machatého a Krzysztofa Kieślowského. Ostatní cykly připomenou neprávem opomíjené kinematografie, režiséry, případně splatí dluh v podobě zásadních retrospektiv (Billy Wilder, Ernest Lubitsch).

Ukázka z Kaurismäkiho filmu Mraky odtáhly (text pokračuje za videem)

Sekce Fokus nabídne průřez rumunskou kinematografií od němých snímků až k nové vlně. Připomene i díla z období totality, která obsahovala kritický a opoziční tón vůči dobové ideologii.

Desáté výročí teroristických útoků proti USA bude východiskem tematické sekce mapující filmovou reflexi islámského terorismu a zahraniční politiky západního světa poslední dekády. Ve výběru se objeví také hrané filmy a dokumenty analyzující střet dvou dominantních světových náboženských systémů a ideologické koncepty obou stran konfliktu ve vztahu k reprezentantům moci i obyčejným hrdinům.

Sekce Třetí republika v československém filmu (1945-1948) uvede vzorek snímků natočených v čase relativní svobody, v době předúnorové.

Banksy a Béla Tarr: ozvěna Oscarů i Berlinale

Asociace českých filmových klubů je hlavním pořadatelem Letní filmové školy, ale také klíčovým distributorem klasických a artových filmů v České republice. Od loňska tvoří v programu školy její snímky samostatnou sekci, která představuje díla uvedená v uplynulé sezoně i nové distribuční počiny. K těm budou patřit paradokument Exit Through the Gift Shop naminovaný letos na Oscara přední streetartové legendy Banksyho či poslední film maďarského génia Bély Tarra Turínský kůň. Za něj získal Tarr na letošním Berlinale Velkou cenu poroty.

Ukázka z filmu Exit Through the Gift Shop (text pokračuje za videem)

 

Doprovodný program vytvoří koncerty a představení ve stanu Divadla DNO včetně setkání s takzvanou slam poetry. Pětidenní workshop situační fotografie povede fotograf Karel Cudlín. Vrcholem programu bude koncert kapely The No Smoking Orchestra Emira Kusturici.