Bývalé lázně, dnes soukromá poliklinika v Holešovicích
Foto: HN - Michaela Hasíková
Mít se kde mýt bylo výsadou měšťanských rodin, kterých na přelomu devatenáctého a dvacátého století v Holešovicích moc nežilo. Město se proto rozhodlo jim vybudovat veřejné lázně.

Zlaté české ručičky bývaly pěkně špinavé. Dokázaly sice po vzoru Eiffelovy věže postavit v roce 1901 Petřínskou rozhlednu, ale zůstávaly často nemyté. A nohy taky. A krk a uši jakbysmet. Ušmudlaný svět.

Do boje za čistotu povolal udatný rek, lékař Duchoslav Panýrek. "Je u nás dosti těch, kteří se nemyjí často a správně. Kde vězí příčina této nedbalosti? V nedostatku přesvědčení, vědomí o nutnosti a prospěšnosti systematického mytí. Nejsme mu zvyklí. Nejsme vychováni a vzděláni tím směrem," napsal v jednom z prostonárodních článků z lékařství v roce 1894.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.