Čína
Foto: Jana Čavojská
Kolem se zvedají štíhlé kuželovité kopce. Jejich vrcholky zahaluje opar. Jemně prší. Neuvěřitelné, že na strmých úpatích kopců se zuby nehty drží rýžová políčka. Obdělávají je lidé národnosti Miao, jedné z 56 uznaných menšin v Číně. Majoritní Hanové je postupně vytlačili vysoko do kopců.

Neoficiální metropole Miaů v provinci Kuej-čou se jmenuje Kaili. Typicky čínská směs moderních obchodů, pouličních trhů a rušných cest, vedle kterých sedí lidi na malých židličkách a hrají karty. V čase naší návštěvy byla v plném proudu výstavba zbrusu nového "starého města" s historickými budovami a potůčkem.

Kdo by hledal příslušníky etnika Miao podle obrázků z internetu nebo turistických průvodců, bude zklamán. Lidé Miao nepřinášejí do Kaili na trh své produkty v tradičních sukních, kloboučcích a ozdobeni starobylým stříbrem.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.