Holocaust Memorial
Foto: Reuters
Vybrat jen pět tipů z architektury současného Berlína je těžký úkol. Stavby, které nakonec v tomto výběru najdete, spojuje, že jsou veřejně přístupné a kromě dobré architektury mají ještě něco navíc. I proto jsou v tomto výběru zahrnuta tři zajímavá muzea...

1. Denkmal für die ermordeten Juden Europas (Památník holocaustu)

Velice působivý památník se rozkládá na ploše třinácti tisíc metrů čtverečních v centru Berlína, na místě, kde až do roku 1945 stávalo Říšské kancléřství. Tvoří jej "betonový hřbitov" z různě velkých kvádrů, který je přístupný po 24 hodin denně. Pod nimi se nachází muzeum věnované holocaustu.

Samotný památník tvoří 2711 dutých náhrobků z betonu o šířce 0,95 metrů a délce 2,38 metrů o různé výšce - 303 náhrobků je vyšších než 4 metry, 569 náhrobků má mezi třemi a čtyřmi metry, naopak 367 náhrobků měří jen do jednoho metrů 112 jich je zcela plochých. Hmotnost nejtěžšího kvádru je 16 tun, průměrná hmotnost je 8 tun.

reklama

Památník připomíná oběti plánu konečného řešení židovské otázky během druhé světové války. Působivá stavba je dílem newyorského architekta Petera Eismanna a pro veřejnost byla otevřena v roce 2005.

2. Neues Museum

Za rekonstrukci muzea, který kombinuje původní prvky s moderními, získal její autor, britský architekt David Chipperfield letos na jaře Cenu Miese ven der Rohe. V muzeu jsou umístěny sbírky prehistorického a raně historického období nebo exponáty ze starověkého Egypta, mimo jiné i slavná busta Nefertiti.

Původní muzejní budova z poloviny 19. století byla výrazně poškozena při dobývání Berlína na konci druhé světové války, s důkladnou rekonstrukcí se začalo až v roce 2003, dokončena byla v roce 2009. David Chipperfield při ní například obnovil severozápadní křídlo nebo jihovýchodní fasádu budovy, které vzali při bombardování za své.

Z pohledu moderní architektury se ale to nejdůležitější skrývá uvnitř, kde spolu koexistují moderní i historické stavební prvky. Neobešlo se to samozřejmě bez diskusí. Řada kritiků volala po větší věrnosti původní podobě muzea. Pokud by prosadili svůj názor, Berlín by přišel o výborný příklad toho, že současná a historická architektura jsou kompatibilní.

3. Hauptbahnhof

Nová budova berlínského hlavního nádraží od architekta Meinharda von Gerkana byla otevřena v roce 2006. Obrovská skleněná budova nezastřešuje jen největší dopravní uzel Berlína, ale na podlažích "zavěšených" nad nástupišti poskytuje na více než 50 000 metrech čtverečních prostor pro řadu úřadů, obchodů a restaurací.

Jen na zastřešení horní haly zasklenou ocelovou konstrukcí bylo použito kolem 8000 segmentů, každý jiných rozměrů.

Stavba tohoto skleněného obra nebyl jednoduchý proces. Bylo kvůli ní například nutné posunout řečiště Sprévy a vystavět viadukty. Došlo i na spory mezi architektem a investorem. Původní zastřešení nástupiště mělo mít délku 430 metrů, bylo ale přes protesty Meinharda von Gerkana o více než sto metrů zkráceno. Důvodem byly nejen zvyšující se náklady, ale i snaha stihnout zahájení fotbalového šampionátu.

4. Jewish museum (Židovské muzeum)

Američan židovského původu Daniel Libeskind navrhl pro Berlín opravdu mimořádnou stavbu, která dalece přesahuje funkci muzea. Člověk ztracený v působivém interiéru má intenzivní pocit, že je uzavřen v sakrálním prostoru. Do budovy, jejíž půdorys je symbolicky tvarován do fragmentů Davidovy hvězdy, se vstupuje podzemím z barokní budovy berlínského muzea.

Rozvržení "oken" na působivé fasádě se řídí podle symfonie německého hudebníka židovského původu Arnolda Schönbergera, která nebyla dokončena. Libeskind se tu pokusil dokončit jeho dílo a převést jej do architektury.

Stavba otevřená pro veřejnost v roce 1999 ještě bez expozic a od roku 2001 oficiálně otevřená jako muzeum už se dopracovala celosvětové proslulosti, a to právem. Minout ji při návštěvě Berlína by byla chyba.

 

5. Jacob und Wilhelm Grimm Zentrum

Podle návrhu architekta Maxe Dudlera byla v říjnu 2009 dostavěna budova knihovny Humboldtovy univerzity. Po více jak 180 letech provizoria se jejím domovem stala působivá stavba přísně dodržující pravidlo pravého úhlu. Uloženo je v ní 2,5 milionu knižních svazků.

V knihovně jsou výstavní sály i kavárna, z jednotlivých studoven je krásný výhled na město.


 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.