V přízemí ARCAMu (Amsterdam Architecture Center) jsou výstavní prostory.
Foto: Luuk Kramer
Podívejte se na pět zajímavých budov, které stojí v centru Amsterdamu, nabízejí krásný výhled na místní přístav a přitom jsou otevřeny pro každého.

1. Parkoviště pro kola 

Sto metrů dlouhé parkoviště bylo postaveno jako dočasné řešení pro tisíce kol, která jejich majitelé během rekonstrukce okolí hlavního amsterdamského nádraží neměli kde zaparkovat. Tři plošiny přesahují až nad vodní hladinu, rozebrány měly být už v roce 2004.

2. ARCAM (Amsterdam Architecture Center)

Třípatrový pavilon od René van Zuuka je otevřený směrem k nábřeží, jinak působí velmi kompaktním, skulpturálním dojmem. Působivý je kontrast hliníkové fasády a velkých prosklenných ploch. V přízemí jsou výstavní prostory. Bonus navíc pro každého, kdo má zájem o moderní architekturu.

reklama

3. Muziekgebouw

Působivá budova centra moderní hudby a jazzu byla v bezprostřední blízkosti centra starého Amsterdamu dokončena v roce 2005. Velkou část jejího kouzla tvoří také její umístění přímo na konci mola. Už jen výhled stojí za návštěvu kavárny nebo dalších veřejně přístupných prostor této z velké části prosklenné budovy, kterou s nábřežím spojuje působivé schodiště. Autorem projektu je dánské studio 3XN Architects.

4. Cafe Open

Prosklenná modernistická budova této restaurace a kavárny byla postavena na základech starého mostu pro pěší z počátku 19. století. Z otevřeného prostoru restaurace, kterou navrhl holandský architekt Pi de Bruijn ve spolupráci se studiem Cie, je krásný výhled na okolní přístav.

5. Nová veřejná knihovna

Stavba architekta Joe Coenena je otevřena směrem k nábřeží Oosterdocku. Uvnitř jsou studijní prostory i prostory pro knihy sestavěny do různých úrovní kolem otevřeného prázdného prostoru. Knihovna je pro veřejnost otevřena sedm dní v týdnu.

 

 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.