Vysílač, kterému jeho autoři dali netypický tvar rotačního hyperboloidu, byl sice dostavěn v době normalizace, unikátní architektonické i konstrukční řešení přesto zaujalo porotu mezinárodního svazu architektů natolik, že mu udělila prestižní Perretovu cenu za užití technologie v architektuře.
Přes devadesát metrů vysoký objekt, který kombinuje horský hotel s televizním vysílačem, je dílem architekta Karla Hubáčka a statika Zdeňka Patrmana, díky němuž konstrukce věže dokáže bez problémů odolávat povětrnostním jevům na vrcholku hory v nadmořské výšce 1012 metrů.
Vysílač na Ještědu byl a je ojedinělou stavbou. Televizní vysílače svým vzhledem kopírovaly a dodnes obvykle kopírují tovární komíny, jakkoli bývají obohacené o vyhlídkové terasy a restaurace. Ještědský vysílač byl ale od začátku zamýšlen jinak - měl nejen poskytnout nosič pro televizní antény, ale také nahradit původní horskou chatu s rozhlednou, kterou zničil požár.
Vrchol Ještědu byl oblíbeným cílem turistických výletů už ve druhé polovině 19. století. Na počátku 20. století už tu stál hotel s restaurací pro sto hostů. Už tehdy poskytoval zázemí i ty, kdo měli zálibu v zimních sportech. Byla tu sáňkařská dráha, že se v roce 1914 konalo první evropské mistrovství. Od roku 1959 sloužil hotel také jako televizní vysílač.
Když v roce 1963 vyhořel, úkol obnovit jej dostal architekt Karel Hubáček, o něco později zakládající člen slavného Sdružení inženýrů a architektů SIAL. Ve spolupráci se Zdeňkem Patrmanem navrhl stavbu, která plynule zakončuje vrcholek hory nad Libercem. Pro ojedinělou stavbu spolu navrhli řadu postupů, které byly později patentovány - například kyvadlo, které vyrovnává příčné kmitání stavby, Zdeněk Patrman vyvinul ve spolupráci s Matematickým ústavem Akademie Věd ČR a později použil na několika dalších stavbách.
Základní kámen vysílače byl položen 30. července 1966, slavnostně otevřen byl objekt o sedm let později, 21. září 1973. Spolu s ním byla v sedle Černého vrchu postavena i chata Ještědka, která sloužila jako ubytovna pro dělníky pracující na výstavbě vysílače.