Budova bývalého Strojimportu v Praze na Vinohradech
Foto: HN - Libor Fojtík
Mrakodrap v Praze na Vinohradech, někdejší sídlo Strojimportu, stavěla v 70. letech italská firma Feal. Inspirací byl newyorský mrakodrap Seagram Building z roku 1958.

Humphrey Bogart nikdy neukázal holé lýtko. Byl gentleman a jeho nohavice i ponožky měly správnou délku. A to se ve filmu Casablanca dostal do prekérních situací. Na Vinohradské třídě, v místě, kde se kříží s Želivského ulicí, jedno chlupaté lýtko trčí. Noha vyrostla, kalhoty jsou rázem krátké a ponožka v prodloužené délce nikde. Je to totiž jiná Casablanca. Pražská.

Dokud to byl Strojimport, bylo všechno v pořádku. Nad křižovatkou u stanice metra Želivského míří od roku 1971 k nebi štíhlý devadesátimetrový dům, jeden z nejvyšších v České republice. Tmavý přísně geometrický kvádr připomíná nohavici od klasického obleku s pečlivě nažehlenými puky, jen otočenou od země vzhůru. Dojem umocňuje tmavá manžeta nad posledním pásem oken, jako záložka na kalhotách.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.