Komerční banka v Praze na Smíchově
Foto: HN – Lukáš Bíba
Mezi spořádanou zástavbu měšťanských domů na nároží ulic Štefánikova a V Botanice vletěl v roce 1992 betonový projektil. Budova Komerční banky od architekta Karla Pragera vyvolává rozporuplné reakce. Připomíná bunkr a její okna průzory střílen.

Ruku na peněženku, vážení. Když se shání hlídač úspor, získá více bodů osvalený muž než subtilní dívka. Síla převálcuje krásu a nikdo nebude protestovat. Pevná pěst ubrání nejen čest, ale také peníze. A ta smíchovská od Karla Pragera je pevná fest!

Na nároží ulic Štefánikova a V Botanice dopadla v roce 1992 a byla to pořádná rána. Mezi spořádanou zástavbu měšťanských domů vletěl betonový projektil. Vesmírná loď. Sevřená pěst. Bunkr. Futuristická pevnost.

Zatímco okolní staropražské činžáky si vystačí se čtyřmi stěnami, tenhle dům jich měl osm. A ještě provokativně zkosených. Místo tradičních kolmých stěn pyramida, jenže bez špičky.

Ten dům, který nebyl jak okolí stejný, nemohl lidem zůstat lhostejný. Často bylo na chodníku slyšet, že prý není hezký a k sousední zástavbě je agresivní. Jen málokdo se odvážil říci, že je směle progresivní.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.