Adolf Loos začátkem 20. století pobouřil bigotní vídeňskou společnost a svoji kritikou literárně "zboural" zastaralé stavby historismu.
Foto: www.zpc-galerie.cz
V Masných krámech začne ve středu výstava dokumentů, fotografů interiérů a modelů architekta Adolfa Loose. V listopadu na ní naváže druhá expozice, mapující vztah vídeňského architekta k Plzni.

Obsáhlé dílo jednoho z mistrů moderní architektury Adolfa Loose z let 1890-1933 v českých zemích představuje výstava v plzeňských Masných krámech. Expozice kurátorky Petry Kočové bude otevřena zítra a poběží do 8. ledna.

Součástí výstavy jsou reprodukce vzácných archivních dokumentů, snímky Loosových staveb, jedinečné fotografie interiérů, ale například i několik modelů objektů včetně pražské Müllerovy vily.

Druhá výstava přibude v listopadu

Expozice, která je od počátku koncipována jako putovní, se do Plzně dostává z Londýna, kde vzbudila velký ohlas. Vůbec poprvé byla představena roku 2008 v Praze.

reklama

"Adolfu Loosovi chceme věnovat dvě výstavy, protože právě Plzeň patří mezi města, která se pyšní největším počtem interiérových realizací od tohoto autora.

První se týká jeho díla v českých zemích obecně a bude v Masných krámech až do 8. ledna, druhou zahájíme 8. listopadu a zaměří se na zkoumání Loosových vazeb k Plzni," řekl Roman Musil, ředitel Západočeské galerie.

Výstava v Masných krámech, kterou galerie pořádá ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy, představuje chronologicky Loosovy projekty a návrhy. Součástí jsou i ty, které se v důsledku rozhodnutí investorů uskutečnily pod vedením jiných stavitelů nebo architektů.

Loosova práce v Plzni

"Expozici doplňuje i několik kusů nábytku z vybavení rodinného domu Jana Brummela v Plzni. Z modelů je kromě Müllerovy vily představena i vila Viktora Bauera v Hrušovanech u Brna a vila Konstandt v Olomouci," doplnila kurátorka Petra Kočová.

V Plzni Loos vytvořil zhruba kolem deseti bytových interiérů na konci prvního a třetího desetiletí 20. století. Šest z nich je v různém rozsahu zachováno dosud. Neexistují už ale interiéry bytu Viléma Hirsche v Plachého ulici, ordinace zubního lékaře Samuela Teichnera na náměstí Republiky, bytu Josefa Eisnera v Šafaříkových sadech ani Huga Naschauera v Husově ulici.