Radniční náměstí v Banské Šťiavnici
Foto: Autor
Desetitisícové městečko Banská Štiavnica má v sobě cosi magického. I když je zapsané na listině světového kulturního dědictví UNESCO, nepatří mezi vyumělkovaná historická města bez duše. Atmosféra, která se ukrývá za jeho životem ošlehanou tváří, člověka vtáhne. I když už ne do podzemí.

Když do Štiavnických vrchů zavítá podzim, zbarví listy do červených odstínů a z komínů domů na strmých svazích se k obloze prodírají sloupy dýmu. Jeho vůně je vůní přicházející zimy a v lidech probouzí nostalgii i touhu vychutnat poslední paprsky slábnoucího slunce.

Na loukách nad Kalvárií si děti pouštějí papírové draky i v úplně obyčejné dny. Speciálně "dračí" je den, kdy se koná Drakiáda, jež má za sebou už třetí ročník. Mnohem známější událostí, kterou pravidelně začíná podzim ve Štiavnici, jsou Salamandrové dny. Tradiční městská slavnost vrcholí průvodem, který byl kdysi parodií na městský život, tak jak ho viděli studenti Báňské akademie.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.