Poblíž starého hinduistického chrámu vzniká největší průmyslový objekt stavěný výhradně z bambusu. Je to na Bali, na ploše asi 2100 metrů čtverečních a bude v něm továrna na čokoládu. Stavebním materiálem jsou tvárné bambusové tyče, jež zastřeší ve výši více než 15 metrů mírně se svažující strop. Spolumajitel továrny Big Tree Farms Frederick Schilling o vznikající stavbě hovoří jako o katedrále.

Tropický bambus, používaný s oblibou na Západě k výrobě krytin, nábytku a domácích doplňků, stoupenci zeleného stavitelství na Bali stále častěji prosazují jako stavební materiál. Jen a jen z bambusu tu budují školy, luxusní vily i letoviska.

Zatím jsou v menšině. Indonésané nadšení cizinců pro bambus nijak nesdílejí. Považují ho za druhořadý materiál vhodný leda tak ke stavbě lešení.

Bambusu se tu daří stejně dobře jako ve všech rovníkových zemích. Tato rostlina dokáže za jediný den povyrůst klidně i o metr, takže do půl roku dosáhne výše ohromného dubu. Některé jeho druhy za pět let zesílí natolik, že je lze použít jako nosný materiál. Přitom vypěstování rostliny za tu doby přijde jenom na tři dolary. Stavebníci tak mají k dispozici dostupný a přizpůsobivý materiál pevný jako beton.

"Bambus je jeden z nejvhodnějších stavebních materiálů na světě a navíc se s ním krásně pracuje," tvrdí Schilling, který hodlá v dostavěné "katedrále" začít v lednu vyrábět až šest druhů organických čokolád. 

Nadšení pro bambus na Bali začali propadat před šesti lety založením firmy, která tu právě z bambusu vybudovala exkluzivní mezinárodní Zelenou školu pro 275 studentů. Od té doby tu byla postavena Zelená vesnice, což je několik luxusních vil, z nichž některé přišly až na 750 000 dolarů (13,7 milionu korun), se nacházejí dál po proudu řeky Ayung od Zelené školy. Léčebné letovisko Fivelements leží jen o několik kilometrů dál na sever.

Využití bambusu jinde brání i přísnější stavební předpisy

Práce s bambusem vyžaduje změnu tradičního myšlení návrhářů. "Cítíme se dobře v kultuře přímek, jenomže bambus není přímka. Při plánování i při stavbě z něj musíme počítat s křivkami. Je to vzrušující, ale nekonečně komplikované," tvrdí umělecká ředitelka projektu Zelená vesnice Elora Hardyová. V některých případech bambusová tyč usazená v zemi sahá až do výše třetího patra.

Bude se z bambusu stavět i jinde než na Bali? Zatím není jasné, zda stavby zde realizované jsou vhodné také pro oblasti s chladnějším a sušším podnebím. V Evropě a USA navíc větší stavby podléhají přísným stavebním předpisům.

Victor van Praag z architektonické kanceláře Green Home, specializované na stavby z bambusu, přiznává, že se odvětví velmi rychle rozvíjí. Díky tomu, že pro ně zatím neexistují svazující předpisy, lze uplatnit neomezenou kreativitu jak při údržbě staveb nebo při experimentování s návrhy. Vzniká tak samozřejmě také prostor pro nečekané problémy.

Gove DePuy pracuje na Bali od roku 2004 a způsob, jakým se z bambusu staví tam, podle něj zatím není na Západě využitelný. "Jakmile se z bambusu stane průmyslový produkt, bude muset projít testy a dostane certifikační známky. Když ale prostě vezmete bambusovou tyč, opracujete ji a začnete z ní stavět, ponecháváte certifikát na přírodě," vysvětluje.

Podle něj bambus šanci jako celosvětově používaný stavební materiál sice nemá, pro tropické oblasti, kde je jeho výhodou nejen pevnost, ale také dostupnost, je ale velmi vhodný. Zda se nadšencům pro zelené bydlení podaří překonat přesudky místní obyvatel, se ale teprve ukáže.