Supermarket. Ilustrační foto
Foto: HN – Martin Svozílek
Obchodní řetězce chtějí uchránit spotřebitele před zdražením potravin. Aby jejich konečné ceny od ledna kvůli vyšší sazbě DPH nevzrostly, požadují po dodavatelích plošné zlevnění. Výrobci by tak ale museli více šetřit na surovinách, ze kterých potraviny vyrábějí, a Češi by nakupovali zboží plné náhražek.

Obchodní řetězce tlačí své dodavatele k plošnému zlevnění potravin. Chtějí tak zabránit tomu, aby konečné ceny od ledna kvůli vyšší sazbě DPH vzrostly.

Právě v těchto dnech se vyjednává o podobě smluv na příští rok mezi výrobci a prodejci. Ani jedna strana nechce vyjednávání komentovat, ozývá se ale už Potravinářská komora. Ta varuje, že výrobci letos čelí obrovskému tlaku.

reklama

"Řetězce po našich členech chtějí plošné desetiprocentní slevy na veškerý sortiment," popisuje mluvčí komory Dana Večeřová. Takové slevy by umožnily obchodníkům bez potíží absorbovat lednové zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent a uchránit tak spotřebitele před zdražením.

Výrobci ale tvrdí, že šetřit už není kde, navíc zatímco ceny potravin stagnují, v posledních letech vzrostly ceny vstupů. Zvýší se tak tlak na další šetření na surovinách, ze kterých jsou potraviny vyrobeny. A to už nyní pro český trh nevychází právě lichotivě. Ze srovnání těch nejlevnějších potravin v jednotlivých kategoriích, které HN provedly v celé střední Evropě, vyplývá, že Češi, Slováci a Poláci nakupují zboží s mnohem větším podílem náhražek. A často za ně dokonce zaplatí víc.

„Pokud zákazník preferuje výrobky s určitými přidanými látkami, pak mu je nabídneme. Je to otázka chuťových preferencí každého národa,“ říká šéf řetězce Spar Martin Ditmar.

Těžko říct, proč předpokládá, že Češi, Poláci a Slováci preferují párky a paštiky plné vepřových kůží, kuřecích žaludků a odřezků masa zvaných drůbeží separát. V Německu nebo Rakousku v paštice či párku nic podobného nenajdete.

Koncoví zákazníci navíc ošizenou recepturu na své peněžence často nepocítí. Nastavovaná paštika z českého supermarketu vyjde dráž než německá se sedmdesátiprocentním obsahem masa.

Ve středu si v Hospodářských novinách může přečíst velký přehled o cenách potravin v Česku i v sousedních zemích

ctete streda