Ministr kultury Jiří Besser
Foto: HN - Lukáš Bíba
Ministr kultury Jiří Besser odvolal 11. listopadu dlouholetého ředitele Národního filmového archivu (NFA) Vladimíra Opělu. Ministrovo rozhodnutí vyvolalo kritiku, vyjádřil se k němu i vedoucí katedry filmových studií na FF UK Ivan Klimeš, který Besserův krok nechápe.

Vladimír Opěla stanul na počátku devadesátých let v čele tehdy Českého filmového ústavu přirozeným vývojem, záhy inicioval přejmenování ČFÚ na Národní filmový archiv (NFA), který tak po dlouhých letech získal vedení svrchovaně kompetentní.

Stopa, kterou za sebou dlouholetý ředitel NFA zanechává, je rozhodně nepřehlédnutelná. K prvním úkolům jeho agendy patřilo zajistit poslednímu zůstatkovému podniku někdejšího státního filmu stabilní rámec pro další existenci, a to v období značně komplikovaném.

Zásadní úspěchy

Opěla v ředitelské funkci prodělal v tom čase mimo jiné sestěhování podniku z patnácti pražských adres na dvě.

Za své si vždycky bral systematické převádění filmových sbírek NFA z prudce hořlavého materiálu na bezpečný podklad (to zní možná banálně, ale z filmově archivářského pohledu je to skutečnost naprosto zásadní), inicioval zrod dnes už šestisvazkového díla Český hraný film a sám se na tomto filmografickém katalogu nové generace osobně podílel.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.