Andy Warhol před svým slavným autoportrétem
Foto: Arbor Vitae
Monografie, která právě vychází v nakladatelství Arbor vitae, objevuje rodové kořeny umělecké ikony dvacátého století, která svůj východoevropský původ úzkostlivě tajila. Objemná, graficky vynalézavá a dokumentačně nabitá publikace o Andy Warholovi vznikala dvaadvacet let.

Když v roce 1969 přijela suita českých filmařů do New Yorku, aby uvedla Týden československého filmu, setkali se také s Andym Warholem.

Ve výtahu se o něm bavili ne zrovna lichotivě - že je bílý jako mrtvola. Nenapadlo je, že by výstřední Američan mohl rozumět česky.

Co trvalo 22 let

"Andy se tvářil, jakoby nic, ale pak je potrestal. Všecky je nechal v místnosti, kde se museli tři hodiny dívat na nějaký pornografický film," vzpomíná český emigrant, průkopník videoartu a po jistou dobu Warholův newyorský soused Woody Vašulka v knize Andy Warhol a Československo.

Monografie, která právě vychází v nakladatelství Arbor vitae, objevuje rodové kořeny umělecké ikony dvacátého století, která svůj východoevropský původ úzkostlivě tajila. Vašulka je jedním ze zhruba šesti desítek pamětníků, jež v knize vystupují.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.