Průvodce v Landek Parku František Havlas
Foto: HN – Jiří Zerzoň
"Člověka trochu rozčílí, že se návštěvníci třeba nezeptají, kolik ještě funguje dolů, ale v prvé řadě na to, jak jsou záchranáři ohodnoceni. Koruny jsou ale až na druhém místě, ta práce je spíš poslání. Na to, že záchranáři jdou do prostoru, kde nasazují vlastní životy, není ta výplata žádný zázrak," říká František Havlas, průvodce v Landek Parku v Ostravě.

"Záchranáře jsem dělal 25 let, celkem jsem ale v dole strávil třicet roků. Zásahů jsem zažil spoustu, ostatně v době, kdy jsem byl záchranářem, bylo i podstatně víc dolů. Teď už jich je jen pět.

Asi nejhorší byla havárie na dole Doubrava, kde došlo k požáru. Jako četa jsme měli za úkol prolézt v dýchacích přístrojích do prostoru požářiště, zmapovat celou vzdálenost a rozpojit nějaké potrubí. Byly tam vysoké teploty, jeden kolega už fyzicky nestačil. Než jsme se dosoukali k potrubí, tak člověku prolétlo hlavou, co všechno se může stát.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.