Členka skupiny Vojna Natalia Sokol je také matkou dvouletého Kaspera, kterého se jí úřady soustavně snaží odebrat.
Foto: Vladimir Telegin, se svolením autora a skupiny Vojna
Prosluli vztyčením šedesátimetrové kresby penisu na zvedacím mostě proti budově ruské FSB, za což dva z nich skončili ve vazbě. Členům ruské umělecké skupiny Vojna tehdy pomohl i britský výtvarník Banksy. Teď Vojnu galerie Artwall vystavuje na zdech pražských Letenských sadů.

Začátkem týdne policie na opozičních protestech zadržela člena skupiny Leonida Nikolajeva, na další členku Vojny Natalii Sokol vydalo Rusko mezinárodní zatykač a se skupinou spřízněný aktivista za lidská práva Filip Kostěnko drží už pátým dnem hladovku v petrohradském vězení.

Ačkoliv členové Vojny byli mezitím jmenováni kurátory příštího Berlínského Bienále, ruské úřady je i nadále označují za nebezpečné kriminální živly.

"Když nás policisté vezli do Petrohradu, nechali nás s pouty na rukou ležet patnáct hodin na železné podlaze vozu. Nedali nám najíst ani napít a dusili jsme se, protože nám na hlavu nasadili igelitové pytle," vzpomíná zatčený Leonid Nikolajev.

V rozhovoru pro HN odpovídalo pět ústředních členů skupiny včetně Olega Vorotnikova, kterého letos Interpol zařadil na seznam mezinárodně hledaných osob.

HN: Členové Vojny se musí skrývat před úřady. Jak dnes žijete?

Jana Sarna: Ideologové skupiny Oleg Vorotnikov, Alexej Plucer-Sarno a Leonid Nikolajev už dva roky žijí pod hrozbou zatčení a uvěznění. Před zkorumpovanou policií se schovávají v konspirativních bytech a Alexej musel vloni v listopadu emigrovat do Evropy.

Oleg Vorotnikov: Pracuje proti nám Vyšetřovací výbor prokuratury Ruské federace, Odbor pro boj s extremismem spadající pod ministerstvo vnitra, kriminální i dopravní policie. Sledují nás na každém kroku. Proto nepoužíváme telefony ani Skype, v jednom bytě nepřespáváme víc než dvě nebo tři noci a z domu vycházíme až po setmění. Používáme kola, což poskytuje možnost rychlého úniku.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.