Josef Škvorecký, spisovatel
Foto: HN - Jan Šilpoch
Ve věku 87 let zemřel jeden z nejslavnějších českých spisovatelů Josef Škvorecký. Dlouhodobě se potýkal se zdravotními problémy. Škvorecký po srpnu 1968 emigroval do Kanady, kde spolu s manželkou Zdenou Salivarovou založil exilové nakladatelství ´68 Publishers.

Po Václavu Havlovi, Ivanu Martinovi Jirousovi v krátké době odchází další legendární umělec, který se nesmazatelně zapsal do dějin české literatury.

Josef Škvorecký zemřel v úterý v Nemocnici princezny Margaret v Torontu, uvedl tamní list Globe and Mail. Podle informací IHNED.cz se dlouhodobě potýkal se zdravotními problémy. Nemocnice se specializuje na léčbu rakoviny.

"Umřel dneska v noci, ve tři ráno," řekla ČTK manželka spisovatele Zdena Salivarová bez dalších podrobností. Podle spolupracovníka Škvoreckého Václava Krištofa se pohřeb neplánuje.

"Za nějaké dva až tři měsíce se uskuteční rozloučení v Torontu, pravděpodobně na univerzitě ve spolupráci s ambasádou," uvedl bývalý výkonný ředitel a jednatel pražské Literární akademie (Soukromé vysoké školy Josefa Škvoreckého) a ředitel a jednatel Soukromého gymnasia Josefa Škvoreckého na Praze 2.

Tato škola nějaké vzpomínkové akce uspořádá, jakou budou mít podobu, ale zatím není známé, dodal Krištof.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.