Prof. Kateřina Demnerová
Foto: HN - Jan Schejbal
Vědkyně a vědci mají do jistého věku téměř stejné příležitosti. Pak se však něco stane. Již deset let setrvale ubývá výzkumnic v přírodních vědách a ve vědách technických jejich počet stagnuje. Kam se ze špičkové vědy a výzkumu ztrácejí vzdělané a talentované ženy?

Historička Milada Paulová se stala vůbec první ženou, která v někdejším Československu získala právo přednášet na univerzitě. Psal se rok 1925. O čtrnáct let později vybojovala titul první profesorky. „Při současném tempu potrvá už jen osmdesát dva let, než se vyrovná zastoupení žen a mužů na postu profesora,“ ironizuje socioložka Marcela Linková.

K sarkasmu ji opravňují loňské výsledky monitorovací studie o postavení žen v české vědě. Ty totiž ukazují, že od dob profesorky Paulové se situace žen ve vědě zas tolik nezměnila.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.