Kofola na počátku své historie.
Foto: Archiv firmy
Jedna z nejcennějších značek v Česku má více než padesátiletou historii. Když na konci 60. let v národním podniku Galena poprvé vařili sirup Kofo, který měl nahradit nedostatkovou imperialistickou Coca-Colu, netušili, že právě začíná příběh limonády, která bude mít pověst rodinného stříbra.

Píše se rok 1959 a docent Zdeněk Blažek je pověřen vládním úkolem. Vývojem nápoje, který by se dal připravit pokud možno z domácích surovin a přitom mohl fungovat jako alternativa pro imperialistické, a tedy pro režim nepřijatelné kolové nápoje.

Je pro tento úkol člověkem nadmíru vhodným – v tehdejším Výzkumném ústavu léčivých rostlin, kde působí, je považován za odborníka na jejich chuť. Právě u něho začíná historie nápoje, který se během více než 50 let existence stal v Česku legendou.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.