Už jeden větší steak týdně znamená pro lidské zdraví riziko, míní harvardští vědci.
Foto: Shutterstock
Rozsáhlá studie harvardských vědců sledovala stravovací návyky a životní styl více než 100 000 mladých Američanů. Zjistila souvislost mezi zálibou v konzumaci červeného masa a rizikem, že člověk v časném věku zemře na rakovinu zažívacího traktu nebo onemocnění srdce a cév.

Už malé množství červeného masa ve stravě dokáže zvýšit riziko předčasné smrti až o deset procent, říká nová studie. Vědci z Harvard School of Medicine na jejím základě tvrdí, že nadměrné pojídání steaků zvyšuje riziko předčasné smrti v průměru o 12 procent.

Ještě větší škody na zdraví podle nich může napáchat maso v podobě uzenin.

Snížení spotřeby červeného masa ke 40 gramům za den (to zhruba odpovídá jednomu většímu steaku za týden) by podle výsledků studie zachránilo každého desátého muže a každou třináctou ženu, kteří se nedožijí stáří kvůli rakovině zažívacího traktu nebo onemocněním srdce a cév.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.