Lingvista Miroslav Černý
Foto: archiv HN
I když je úbytek jazyků největší v USA a Austrálii, jazyky vymírají i v Evropě. Dnes se tu mluví přibližně 230 jazyky, ale pouze 40 z nich není v ohrožení existence, říká lingvista Miroslav Černý. Lidstvo tak každé dva týdny přichází o jeden jazyk. Více o ohrožených jazycích si přečtěte ve středu 21. března v IN magazínu Hospodářských novin.

Kornština, kterou používá asi 3500 lidí na jihozápadě Velké Británie, je jazyk, který přežil vlastní smrt. Podobný příběh zažívá i sámština v Norsku, jazyk Laponců v Rusku ale naopak s největší pravděpodobností brzy vymizí.

Projekt zaměřený na záchranu ohrožených evropských jazyků nyní připravuje lingvista, cestovatel a antropolog Miroslav Černý. 

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.