Transsibiřská magistrála
Foto: Shutterstock
Mnozí znají vlak jen jako otravný prostředek, kterým se dennodenně dopravují do práce a zpět. Na světě ovšem existují skvostné železniční trasy, které by člověk rozhodně neměl prospat. Máte raději luxus, nebo dobrodružství? Můžete zažít obojí! Kupte si jízdenku a vydejte se na cestu vlakem po nejlepších trasách, jak je vyhodnotil server FoxNews.com.

Pro ty z vás, kteří rádi poznávají nová místa, ale strach z létání nebo absence řidičských schopností jim to zkrátka nedovolí, je právě vlak tím nejlepším dopravním prostředkem pro cestování.

V některých vlacích vám mohou nosit šampaňské a jahody a k dispozici máte dokonce vlastního sluhu. Přesto to nejluxusnější, co si z jízdy ponecháte, budou vzpomínky na dechberoucí výhled.

reklama

Transsibiřská magistrála

Nejdelší železniční trasa na světě vás dovede z Moskvy do Vladivostoku. Přes devět tisíc kilometrů napříč drsnou krajinou zabere šest dní, projedete dva kontinenty a osmdesát sedm měst. Pokud však nutně nemusíte být za šest dní ve Vladivostoku, je zbytečné spěchat. Naopak – klidně si dejte na čas a pořádně se pokochejte jednou z nejdrsnějších krajin světa.

Pokud patříte mezi cestovatele, kterým se nezamlouvá myšlenka "nějak to dopadne", podívejte se na stránky http://www.transib.net/, kde si můžete objednat několik druhů cest. Začít můžete od základní dvanáctidenní cesty s prohlídkou Moskvy a Vladivostoku až po luxusní jedenadvacetidenní cestu, při které můžete prozkoumat krásy sedmi měst, mezi které patří kromě Moskvy a Vladivostoku i Jekatěrinburg, Novosibirsk, Irkutsk, Ulan-Ude a Chabarosk.

Nemusíte se tak bát oblíbeného rčení vtipálků, kteří tvrdí, že na Sibiři vás sežerou vlci. Vy si budete užívat nádhernou divokou přírodu zpoza okénka, přičemž uvnitř můžete zažít pravý okázalý ruský luxus. A pokud se vám cestování zalíbí, můžete pokračovat "odbočkou" na Transmongolskou magistrálu, která vede přes Ulanbátár až do Pekingu.

Orient expresem po východě

Orient expres je legendou mezi vlaky. Na původní trase mezi Paříží a Istanbulem (dříve Konstantinopol) byl "hrdinou" knihy Agathy Christie a nenajde se na světě snad nikdo, kdo by o něm neslyšel. Luxusní interiér vás vrátí zpátky do dvacátých let, dnes už ovšem také na trase po asijských metropolích, kde zažijete takřka koloniální atmosféru.

Orient expres

Na výběr máte z několika tras, přičemž "ta stěžejní" čtyřdenní cesta vás zavede z Bangkoku přes Kuala Lumpur do Singapuru. Trasa s názvem Výpravné Thajsko začíná opět v Bangkoku, kromě historických míst, jako jsou Lampag nebo Chiang Mai si užijete i pravý vesnický život a nespočet místních chrámů.

Po celou dobu cesty se s vámi bude zacházet jako v bavlnce a ať už si vyberete jakoukoliv trasu, krásy vně i uvnitř vlaku se vám budou těžko opouštět.

Podrobnosti zde:http://www.orient-express.com/web/eoe/eastern_and_oriental_express.jsp

Rocky Mountaineer

Jednu z nejkrásnějších železničních tras na světě můžete projet povětšinou v kanadské části Skalistých hor (Rocky Mountains). Vyhlášený vlak Rocky Mountaineer, pasažérům umožňuje díky velkým okénkům krásný výhled na krajinu.

Rocky Mountaineer, Kanada

Se sklenkou v ruce můžete obdivovat například majestátný kaňon Fraser, který pamatuje zlatou horečku. Na stránkách http://www.rockymountaineer.com/en_US/ si můžete vybrat z několika možných tras. Zkuste například dvoudenní cestu z Vancouveru do Calgary a nebo si zvolte speciální typ trasy ve stylu "když už, tak už", která propojuje cestu vlakem s plavbou lodí z Vancouveru na Aljašku.

Dárdžilingská himalájská železnice 

Na DHR nečekejte luxus jako v Orient Expressu, tady vám nikdo fíky na zlatém podnosu servírovat nebude. Ostatně ve srovnání s těmito vlaky, je místní modrá mašinka spíše "šu-šu" vláčkem. Zažijete tu však čirou radost z nádherné přírody.

Dárdžilingská himalájská železnice

Nejpopulárnějším úsekem na trase Dádrdžiling – Siliguri, kudy železnice vede, je ten z Dárdžilingu do Ghumu, kde je druhá nejvýše položená železniční stanice v Indii. Na tomto úseku vlak na deset minut zastaví na vršku zvaném Batasia Loop, který vyrovnává sklon železnice a odkud je nádherný výhled do krajiny.

Pokud byste se chtěli dozvědět něco víc o zdejší železnici, která je na seznamu UNESCO, vydejte se v Ghumu do muzea, které je jí věnované.
http://www.dhrs.org/index.htm

Modrý vlak (Jihoafrická republika)

Modrý vlak zahájil svou spanilou jízdu v roce 1998. Jeho trasa je dlouhá 1600 kilometrů, začíná v Kapském Městě a končí v Pretorii. Ač patří k nejluxusnějším vlakům na světě, ten pravý luxus vás čeká při pohledu z okénka.

Modrý vlak, Jihoafrická republika

Skrz nádhernou africkou přírodu, kolem květinových polí a hučících vodopádů vám bude dělat společnost dokonce vlastní sluha, který je vám po celou sedmadvacetihodinovou cestu k dispozici. Kdo by se snad nějakým zázrakem začal pohledem z okénka nudit, pro toho vlak nabízí i bar nebo butik s drahými šperky. A samozřejmě spaní v královské posteli. Pokud nemáte hluboko do kapsy, jízdu Modrým vlakem byste rozhodně měli zažít!
http://www.bluetrain.co.za/