Potraviny v supermarketu - Ilustrační foto.
Foto: Shutterstock
Růst cen základních potravin se ani čtvrt roku po zavedení vyšší sazby DPH nezastavil. Od začátku roku se cena chleba zvýšila o 19 procent (v únoru o necelých 13 procent). Výrazný nárůst se týká také cukru, mléka nebo vajec. Se zvýšením sazby DPH zdražování neskončí.

Za stejný nákup zaplatí česká domácnost v průměru o sedm procent více než loni. Právě o tolik podle českého statistického úřadu stouply ceny potravin v českých obchodech. Zdražily především základní potraviny, jako maso, vejce, mouka, mléko a mléčné výrobky nebo zelenina – a samozřejmě také výrobky z nich. Výrazný je nárůst cen například u pečiva.

Celkové zdražování jen lehce korigují meziroční poklesy cen u ovoce (4,2 procenta), másla (2,4 procenta) nebo jedlých olejů (2,7 procenta).

Potraviny se tak z velké části podílejí na růstu indexu spotřebitelských cen, který se meziročně zvýšil o 3,7 procenta. To je nejvíce od 4. čtvrtletí roku 2008. Tehdy ceny potravin zažily zatím největší turbulence po roce 2000 především v souvislosti s růstem cen potravin na světových trzích.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.