První dělnická olympiáda v Praze, 1921. Návrh Václava Čutty je dnes ceněným sběratelským artefaktem.
Foto: IOC / Victoria and Albert Museum
Pracovali na nich význační umělci své doby a odrážejí estetiku totalitních režimů stejně jako touhu po svobodě. Olympijské plakáty dnes patří k vyhledávaným sběratelským trofejím a po světě právě putuje výstava, která představuje jejich stoletou historii.

Olympijské plakáty letos slaví sté výročí. Muzeum Victoria & Albert v Londýně, v zemi, kde 26. července vypukne letošní olympiáda, se rozhodlo, že výročí oslaví putovní výstavou Století olympijského plakátu, na níž představí nejlepší kousky ze své sbírky.

Národní sbírka plakátů ve Victoria & Albert muzeu obsahuje tisíce položek. Když organizátoři výstavy s pýchou hovoří o jejích největších pokladech, jmenují také plakát dnes už zapomenutého Čecha Václava Čutty na 1. dělnickou olympiádu v Praze roku 1921.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.