První dělnická olympiáda v Praze, 1921. Návrh Václava Čutty je dnes ceněným sběratelským artefaktem.
Foto: IOC / Victoria and Albert Museum
Pracovali na nich význační umělci své doby a odrážejí estetiku totalitních režimů stejně jako touhu po svobodě. Olympijské plakáty dnes patří k vyhledávaným sběratelským trofejím a po světě právě putuje výstava, která představuje jejich stoletou historii.

Olympijské plakáty letos slaví sté výročí. Muzeum Victoria & Albert v Londýně, v zemi, kde 26. července vypukne letošní olympiáda, se rozhodlo, že výročí oslaví putovní výstavou Století olympijského plakátu, na níž představí nejlepší kousky ze své sbírky.

Národní sbírka plakátů ve Victoria & Albert muzeu obsahuje tisíce položek. Když organizátoři výstavy s pýchou hovoří o jejích největších pokladech, jmenují také plakát dnes už zapomenutého Čecha Václava Čutty na 1. dělnickou olympiádu v Praze roku 1921.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.