Etna, naposledy chrlila lávu letos 12. dubna.
Foto: Shutterstock
Mexická sopka Popocatépetl se v tomto týdnu opět probudila k životu. Není ale jediná, která o sobě ráda dává vědět. Podívejte se na několik sopek, které v novém tisíciletí ožily. Některé z nich vyhnaly z domovů tisíce lidí, některé způsobily kolaps letecké dopravy, další dokonce zabíjely.

Mexické úřady už preventivně uzavřely několik škol v blízkosti sopky a začaly se připravovat na rozsáhlejší evakuace. Obyvatele okolí Popocatépetlu vyzvaly, aby se zdržovali ve vzdálenosti nejméně 12 kilometrů od jícnu vulkánu.

Neustálé pozorování a vyhodnocování případných rizik ale vyžadují i další sopky. Třeba sicilská Etna, která patří k neaktivnějším sopkám světa, chrlila od počátku letošního roku lávu už šestkrát, naposledy 12. dubna. Problémy sopky způsobují hned na několika místech světa.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.