Náves s kostelem v Bohuticích
Foto: Foto HN - Milan Rokos
Až z dalekého Libanonu putovalo dřevo do vesničky na Znojemsku, aby tu z něho ve třicátých letech vzniklo pět desítek soch zachycujících scény z Ježíšovy cesty na Golgotu. Sochy umístěné ve zdejším zámku, které nedávno prošly rukama restaurátorů, jsou dalším lákadlem k návštěvě kraje vinohradů a meruněk.

Hlásí se nám už zájemci z Polska a Rakouska, první turisté se tu objevili hned po otevření 3. dubna," říká o nové expozici křížové cesty Pavel Štefka, starosta jihomoravské obce Bohutice. Ta kdysi bývala jedním z nejznámějších poutních míst Moravy, dnes se malebná vesnice ležící tři desítky kilometrů od Znojma dostává zpátky na turistické mapy.

Přijedete-li sem vlakem, máte Bohutice jako na dlani. K hlavní místní zajímavosti je to jen pár minut, zámek s expozicí Bohutické křížové cesty leží uprostřed vsi. V renesanční budově s arkádami a pavlačemi se skrývá 50 dřevěných soch, které stojí za prohlédnutí i v případě, že vás Ježíšova cesta na Golgotu nechává chladnými.

reklama

Detailně zobrazená mimika i gesta jednotlivých postav z dílny kutnohorského řezbáře Bohumila Beka vyprávějí příběh ve 14 obrazech, od Ježíšova odsouzení Pilátem Pontským až k smrti na kříži a následnému uložení do hrobu.

 

V krajině nikdy nestály

Návštěvníka při prohlídce nutně napadne, jak by asi sochy působily v krajině, kam je jejich "duchovní otec" farář Jan Prášek hodlal umístit. Bohutický farář se po své cestě do Lurd nejdříve rozhodl v obci vybudovat obdobu poutního místa v podobě jeskyně, po ní měl následovat park s monumentální křížovou cestou o čtrnácti zastaveních.

Bohutický zámek
   Bohutický zámek prošel nedávno nákladnou rekonstrukcí.

Prášek nechal přivézt z Libanonu kvalitní a drahé cedrové dřevo, objednal všech 55 postav v životní velikosti a plánoval stavbu kapliček, kde měly být sochy umístěny.

K tomu ale nikdy nedošlo: sochy byly dokončeny v roce 1937, rok poté vypukla válka a na další desetiletí mu záměr zhatila komunistická diktatura.

"Sochy nikdy nestály, kde měly, a my už kapličky budovat nebudeme, na to nejsou peníze," přiznává starosta Štefka, který expozicí sám provádí. Úspěchem pro něj byl už fakt, že se s pomocí evropských fondů podařilo 35 soch plně zrestaurovat, další na jemnou práci restaurátorů ještě čekají.

Páter Prášek nechal v obci zbudovat i kopii Lurdské jeskyně.
   Páter Prášek nechal v obci zbudovat i kopii Lurdské jeskyně.

Libanonci už ale vývoz dřeva ze svých národních stromů zakázali, a tak se musí řezbáři spokojit s cedrem z Portugalska. O kvalitě cedru svědčí i fotografie z restaurování - poslední dvě sochy, které řezbář Bek vytvořil z lipového dřeva, jsou na rozdíl od těch cedrových značně provrtané červotočem.

Ze čtrnácti zastavení křížové cesty patří k nejpozoruhodnějším Ježíšovo setkání s Pannou Marií, odsouzení Pilátem nebo socha Veroniky držící lněnou látku, jíž Ježíšovi setřela pot z tváře.

 

Plastové lahve v archivu

Součástí areálu zámku jsou i čtyři zámecké sklepy nesoucí jména svatých - v jednom z nich najdete archiv bohutické meruňkovice, další místní pronajímají pro večerní posezení u vína, můžete si tu prohlédnout i minimuzeum vinařských nástrojů a sklep svatého Floriana slouží jako archiv, kde si nejen Bohutičtí v konstantní teplotě skladují vína.

Pohled do jednotlivých boxů pobaví, kromě archivních kousků Znovínu Znojmo nebo vín ze Champagne tu nechybí ani vína, která běžně uvidíte v supermarketech a někteří si do archivního sklepa ukládají i víno v plastových lahvích.

Archivní sklep v areálu bohutického zámku
   Archivní sklep v areálu bohutického zámku

Bohutice patří do Znojemské vinařské podoblasti, jde ale o její okrajovou část a více než vínem je obec známá meruňkovicí. Právě zde byla totiž vyšlechtěna Bohutická meruňka - šťavnatá a sladce aromatická odrůda má tu výhodu, že je pozdní, a jarní mrazíky ji proto neohrozí. Na první pohled se sice zdá, že ji tu nikde nekoupíte, starosta ale ví své: "Pálí tu skoro všichni, prostě se jen někoho zeptejte a oni vás už navedou."

Meruňky se v Bohuticích pěstují už asi 150 let. Pokud si je chcete opravdu užít, vypravte se sem o poslední sobotě v červenci, kdy vesnice pořádá Meruňkový karneval. Na programu je soutěž o nejlepší meruňkovici a nejlepší meruňkovou marmeládu, návštěvníci se mohou zapojit také do klání o největšího jedlíka vdolků (plněných samozřejmě meruňkovým džemem).

Bohutické vinice si nejlépe prohlédnete při procházce na vrch Svatého Michala nad vesnicí. Z kopce, jehož vrchol zdobí socha archanděla, je pěkný výhled nejen na Bohutice, ale i na nedaleké Pálavské vrchy. Najdete tu i ohrádku s kozami a ovcemi, na samotné vinici se nejvíce pěstují odrůdy Veltlínské zelené a Svatovavřinecké. Vrch patří mezi chráněná území kvůli výskytu stepní květeny - prohlédnout si tu můžete třeba žluté kvítky kosatce skalního písečného.

Místní pěstují víno především pro svoji spotřebu, asi sto metrů od kostela směrem nahoru ale najdete vinařství Pavla Sedmery (upozorní vás cedule se symbolem "7era"), kde můžete místní produkci ochutnat. Kromě na Moravě běžných odrůd je k dispozici i stará německá odrůda Sieger.

 

Při prohlídce sklepa upozorní vinař i na jednu zdejší zajímavost: "Říká se, že pod Bohuticemi kdysi vedla tajná chodba. Vést snad měla od zámku k hřbitovu. Při kopání jsme ve skále narazili na místo, kde byla skála překvapivě přerušená, třeba je to ono. Chceme sklep ještě trochu rozšiřovat, tak uvidíme, co nás tam čeká."

 

Jak se tam dostat

Bohutice leží 31 kilometrů od Znojma. Jezdí sem vlak, autem jeďte po silnici č. 53 vedoucí z Brna do Znojma.Kde se ubytovat

Hotel Ryšavý

Přímo v Bohuticích ubytování není, v nedalekých Vémyslicích ale můžete vyzkoušet hotel Ryšavý. Dvoulůžkový pokoj vyjde na 1180 Kč, mají tu i bowling a degustační sklep s moravskými víny.

Kam na jídlo

Pohostinství U Cóla

Ze dvou bohutických restaurací jednu nyní rekonstruují. U Cóla mají hotovky v ceně okolo sedmdesáti korun, ale bývá tu zakouřeno. Z piv si můžete dát třeba znojemský Hostan. Od zámku se vydejte dolů po hlavní silnici, restaurace leží vlevo.

Užitečné internetové stránky

www.bohutice.cz - oficiální stránky obce
www.krizovacestabohutice.cz - web křížové cesty, najdete tu i popis jednotlivých zastavení
www.znojemsko.info - turistický portál znojemského regionu