Trávení syrové maso nevadí. Rizikem jsou ale bakterie a paraziti.
Foto: Thinkstock.com
U steaku je to otázka skoro hamletovská. V jaké podobě je nejchutnější a co na to říká náš žaludek? K tomu navíc přidáváme stručná pravidla pro kuchaře amatéry i pro všechny, kdo milují grilování. Které maso si můžete dát za syrova a které musí být naopak dobře propečené?

Kus pořádného masa na talíři si zaslouží trochu péče. Ideální úprava těch nejlepších kousků masa? Balancování mezi tím, že je maso syrové - anebo tvrdé jako podrážka. „Čím déle se maso peče nebo griluje, tím méně má šťávy, vysušuje se,“ říká šéfkuchař Vlastimil Lacina Jiroš z pražské restaurace Čestr.

Když si chce šéfkuchař podniku specializovaného na hovězí dát dobrý steak, nejraději ho má připraven medium rare: „Když si objednáte rare, je to vlastně syrové teplé maso. Jsou dny, kdy si to dám rád, ale přece jen preferuji medium rare – maso je lehounce do růžova propečené. Je to nejšťavnatější úprava hovězího.“

Je to šťáva, co je alfou i omegou dobrého steaku. „Spousta lidí rozkrojí steak, který je dobře udělaný medium nebo i well done a chtějí ho vrátit nebo nechat dopéct, protože z něj teče krev. Ale to není krev, ta z masa odchází hned po porážce,“ upozorňuje Vlastimil Lacina Jiroš .

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.