Aerolinky, která nabízejí nějaká nej
Foto: Shutterstock
Hlavním kritériem pro výběr aerolinií je pro většinu z nás cena letenky. Někdy se ale vyplatí neřídit se pouze cenou a prozkoumat, jaký servis vlastně dotyčné aerolinie nabízejí. Vtipné slogany, spací sedačky nebo odbavení pomocí smartphonu.

Představíme vám několik společností, které se řídí starým čínským moudrem: „I cesta může být cíl,“ a které beze zbytku nabízejí nějaká "nej".

Ať už je to nejlepší jídlo, luxusní sprchy na palubě či prostý fakt, že jsou z hlediska nehod dlouhodobě nejbezpečnější.

Aerolinky, které vás  mile překvapí, pro vás vybral cestovatelský server BudgetTravel.com. Ovšem najdou se i taková "nej", která pasažéry moc nepotěší.

reklama

 

Nejvíce pohodlí v ekonomické třídě: Air New Zealand

Novozélandské aerolinie přišly s nápadem, jak vám zpříjemnit cestování na trase Auckland – Los Angeles – Londýn. V jejich Boeingu 777-300 se můžete zavrtat do speciálních sedadel, ve kterých i nervóznější cestující v klidu usnou bez prášků na spaní.

Takzvaný skycouch je vhodný pro dvojice i rodiče s malými dětmi či pro ty z vás, kteří se zkrátka rádi rozvalují. V podstatě jde o trojsedadlo, z něhož snadno odstraníte opěrky rukou a vznikne vám tak útulný gauč.

Pomocí dotykové obrazovky si pak sami vyberte, jaké osvěžení vám má letuška přinést. Pak už si jen v klidu lenošte.

 

Nejvtipnější aerolinie: Kulula Airlines

Jihoafrické nízkonákladové aerolinie Kulula aspirují na nejvtipnější aerolinie vůbec. Slogany, které uslyšíte na palubě zářivě zelených strojů, vás jistě pobaví: „Pokud se vám nelíbí náš servis, máme šest únikových východů,“ nebo „Naše posádka vás přijde zkontrolovat, aby se ujistila, že máte pásy zapnuté a vaše boty ladí s vaším outfitem.“

Po přistání se s vámi posádka rozloučí slovy: „Pokud se rozhodnete nám tu něco nechat, ujistěte se, že je to něco lesklého či cenného, něco co můžeme použít, nebo prodat při dalším letu – žádné děti, manželky nebo tchyně.“

 

Nejvíc nenáviděné a přesto jedny z nejvyužívanějších: Ryanair

Dalším přízviskem pro irské aerolinie Ryanair by mohlo být i nejlevnější. Jak už to tak ale u nejníže nákladových společností bývá, ceny, které na vás blikají ze zářících bannerů, rozhodně nejsou ty konečné.

Šéf Ryanairu Michael O´Leary
   Šéf Ryanairu Michael O´Leary

Například za sezení v řadě u východu si připlatíte 16 dolarů (asi 330 Kč), bezpečnostními letáky se můžete kochat po celou dobu letu (jsou napevno přidělané na zadní straně sedadel) a do toho vám bude posádka neustále nabízet občerstvení či lístky do loterie.

Na stránkách ihateryanair.org (Nenávidím Ryanair) se dočtete všechny horké novinky o společnosti. Ryanair se mohou pochlubit i svérázným výkonným ředitelem Michaelem O´Learym, který na počátku roku přijal pozvání Evropské komise do Bruselu, načež ho přirovnal k základně zlého Impéria z Hvězdných válek.

 

Nejlépe se postarají o vaše zavazadla: Delta

Americká letecká společnost Delta se prvotřídně postará o vaše zavazadla. V průměru mělo se zavazadly u Delty problém jen 2,66 z 1000 pasažérů, což ji dostává na přední místa žebříčku zacházení se zavazadly.

Za pomoci bezplatné aplikace, kterou společnost nabízí pro váš iPhone či Android, můžete sledovat cestu vašeho zavazadla od odbavení až po vyzvednutí na zavazadlovém pásu. Stejně tak cestu zavazadla můžete sledovat i na internetových stránkách Delty.

 

Nejlépe se postarají o vaši hygienu: Emirates

V žebříčku "nej" rozhodně nemohou chybět aerolinie ze Spojených arabských emirátů. Aerolinie, které se podobně jako celé emiráty prezentují luxusem, musí mít snad zákonitě nějakou "vychytávku". Tou je luxusní sprcha na palubě největšího letadla světa Airbusu A380.

Sprcha je k dispozici cestujícím první třídy například na trase Dubaj – Londýn. Než si však budete moci dopřát osvěžení, musíte si vyslechnout pokyny k užívání.

 

Vyplatí se je poslouchat pozorně, jinak se vám totiž může stát, že se ve výšce deseti tisíc metrů nad zemí ocitnete nazí se šamponem v očích a sprchou, která přestala téct.

 

Nejlepší instruktážní videa: Virgin America

Jeptiška se zásobou moderní technologie nebo toreador, který si za nelibosti vedle sedícího býka neumí zapnout pás. To vše uvidíte v bezpečnostním videu americké společnosti Virgin America. Bezpečnostní pokyny v letadle jistě nejsou k smíchu - naopak jsou velmi důležitá.

Přesto nejlepší způsob, jak zaujmout pasažéry (ruku na srdce, kolik z vás v letadle poctivě sleduje bezpečnostní instruktáž) je právě vtipem. A to jde Virgin America dobře.

Podobně originálně jako na bezpečnost upozorňuje i na to, jak se chovat v letadle ke svým spolucestujícím.Barevný animovaný videoklip doprovází píseň s příznačným názvem "We´re All In This Together" (Jsme v tom všichni spolu).

 

Nejpřesnější aerolinie: All Nipon Airways

Japonská důslednost a perfekcionismus jsou pověstné. Není proto překvapující, že v žebříčku o nejmenší počet letových zpoždění za minulý rok zvítězily právě japonské aerolinie All Nipon Airways.

Podle serveru FlightStats.com ANA v minulém roce dodržely na minutu přesně letový plán v devíti z deseti případů a sesadily tak z trůnu vítěze předchozích dvou let Japan Airlines International.

Možná, že vás potěší, že v letošní zprávě shrnující dubnové statistiky se na prvním místě evropských společností umístily naše ČSA, které v 95,51 % případů, dorazily do cíle bez zpoždění.

 

Nejlepší jídlo v ekonomické třídě: Thai Airways a Virgin America

V anketě společnosti Skytrax o nejlepší světové aerolinie v minulém roce hlasovalo osmnáct milionů lidí. Vítězem ceny za nejlepší jídlo v ekonomické třídě se staly Thai Airways, které svým pasažérům nabízejí vynikající thajské delikatesy.

Připomenout se sluší i americké Virgin America, jejichž jídlo bylo doktorem Charlesem Stuartem Platkinem, nutričním expertem, vyhodnoceno jako nutričně nejvyváženější.

 

Nejzelenější aerolinie: Nature Air

Jak už název napovídá, Nature Air se prezentují především svým eco-friendly postojem. Velká dopravní letadla tu tedy nečekejte – spíše ty menší s kapacitou kolem patnácti míst.

Aerolinie se snaží chovat co nejpřátelštěji k životnímu prostředí, a obzvláště se snaží chránit pásmo deštných pralesů na své mateřské Kostarice, které si budete moci dosyta vychutnat zpoza oken jejich letadel.

 

Nejpřátelštější k novým technologiím: Scandinavian Airlines

Severské aerolinie se snaží vycházet maximálně vstříc novým technologiím. Na letištích v Kodani, Oslu nebo Stockholmu máte možnost pomocí speciálního komunikačního čipu projít celým odbavovacím martyriem jen za pomoci vašeho chytrého telefonu.

Zatím je systém "klikni a jdi" přístupný jen členům věrnostního programu Scandinavian Airlines. Do budoucna se však počítá s jeho rozšířením – firmy Android a Apple údajně plánují nové přístroje, ve kterých bude čip již zabudovaný.

 

Nejzkušenější aerolinie: Qantas

Jak odvětil Dustin Hoffman ve slavném filmu Rain Man Tomu Cruisovi, který se ho marně snažil dostat do letadla s tím, že přece všechny aerolinie už za sebou mají havárie: "Qantas. Qantas nikdy nespadly."

Ač už tomu tak není a letadla australské společnosti Qantas za sebou mají nějaké problémy, posledních šedesát let jsou považovány za jedny z nejbezpečnějších. Jedny z nejdéle fungujících aerolinií (založené 1920), si tak určitě zaslouží obdiv a přízeň pasažérů.