Palác Adria v Praze je dílem Pavla Janáka
Foto: Arbor Vitae
Velkou monografii slavného českého architekta Pavla Janáka napsal Rakušan. Nejdřív si ale v Praze koupil Janákův dům v kolonii na Babě. Text je prost jakýchkoliv emocí, spíše než chronologicky je členěn tematicky. Bez výhrad je naopak obrazový doprovod.

Řekne-li se pražská architektonická moderna první třetiny dvacátého století, vybaví se především jména Josef Gočár a Pavel Janák.

Ten první měl kulaté výročí před dvěma lety, završené výpravnou monografií. Letos v březnu uplynulo 130 let od narození Pavla Janáka, jehož monografie rovněž citelně chyběla.

Mezeru zacelil až rakouský historik umění Norbert Kiesling. K zájmu o českého architekta jej přivedl důvod veskrze osobní.

Hmota se vzpírá gravitaci

Když se před šestnácti lety Kiesling přistěhoval do Prahy, podařilo se mu získat ke koupi vlastní Janákův dům ve vilové kolonii Baba. Od náročné renovace vedla cesta přes studium historie architektury až k této knize.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.