Mia a Zbyněk Vlkovi
Foto: Jana Patková
Bez elektřiny, s kozími bobky na botách, ale s vlastním větrným mlýnem za humny. Takhle se žije v Žijícím skanzenu v Jindřichovicích pod Smrkem. Na výspě Česka, která láká neobyčejné lidi.

Světnice v prvním patře podstávkového domu má od petrolejky očazený strop. Syrové počasí Jizerských hor se cpe do otevřených oken, teplý vzduch od kachlových kamen ho přetlačí a vyžene ven do okolních luk a lesů. Na stole se objeví bylinkový čaj a zavařovačka plná medu.

Na židli ale neusedá roztřesená babička v zástěře, jak by se snad dalo očekávat, nýbrž jedenatřicetiletá Mia ve šmrncovních šatech. Chlap by řekl – kočka. Ten její chlap vypadá jako blonďatý Kristus a je strůjcem všeho divného a jiného, co se ve skanzenu nachází a žije. Což znamená sedm lidí, počítaje v to i tři děti, ovce, koně, obojživelníky či mouchy.

„Přes léto jich je tu strašně moc,“ jen tak mimochodem prohodí Mia. „Takže raději spíme venku.“ „Proč si sem nedáte mucholapku?“ „Protože jsme nevraždiví.“

Prší, a tak se sedánek u čaje protáhne. Dokud se mraky neuráčí chvíli přestat fňukat a na zvonec nezaklinkají první návštěvníci skanzenu. Na jazyk se za tu dobu dere tisíc „proč“, ale jen některá stačí být vyslovena.

„Po lesnické fakultě jsem chvíli pracoval v CHKO Jizerské hory,“ vypráví inženýr Zbyněk Vlk. „Díval jsem se na elektrárny, které sem čadí, a uvědomil jsem si, že tohle z pozice lesníka neovlivním. Řekl jsem si – nebudu
se starat o celé hory, ale vezmu kus krajiny a proměním ji.“

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.