Ředitel pražského dopravního podniku Vladimír Lich podal těsně před svým odvoláním trestní oznámení na bývalé manažery firmy a jejich spolupracovníky. Zejména kvůli nevýhodně uzavřeným smlouvám.

Podle informací České televize v nich viní mimo jiné bývalého šéfa představenstva a exradního za ODS Radovana Šteinera a právníky Davida Michala a Karolínu Babákovou z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners).

Zaznělo to v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Mezi podezřelými jsou podle ČT také někdejší ředitel Martin Dvořák a bývalý ekonomický šéf Ivo Štika.

Celkem by se trestní oznámení mělo týkat osmi lidí.

Podle Davida Ondračky z české pobočky Transparency International, která spolupracovala na právní analýze nevýhodných smluv pražského dopravního podniku, se tito lidé podíleli na zakázkách, které dopravní podnik prostřednictvím nastrčených firem tunelovaly.

Ondračka dokonce tvrdí, že šlo o organizovaný zločin, který mířil i do vysoké politiky. "Je jasné, že obchod musel být krytý politiky z pražské radnice," uvedl. Podle něj byl podnik pro lidi, kteří z něj tunelovali, "bezpečným krmelcem, kam mohou srnky vyhladovělé po zimě přijít a vždycky dostanou to, co potřebují".

Trestní oznámení podal ředitel dopravního podniku Vladimír Lich ve středu. Den poté byl na návrh politiků z dozorčí rady podniku odvolán. Podle Ondračky odvolání Liche přímo souvisí s podaným trestním oznámením.

V pátek narychlo svolané představenstvo firmy Liche odvolalo i z funkce generálního ředitele. Do sídla dopravního podniku následně přišla policie a dokumenty související s nevýhodnými smlouvami odnesla.

Případ dozoruje pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Další připravovaná vlna trestních oznámení měla podle ČT mířit na poslance a člena dozorčí rady Davida Vodrážku (ODS), který v minulosti jako šéf představenstva některé smlouvy dopravního podniku podepisoval. Vodrážka tento týden navrhl odvolání ředitele dopravního podniku Vladimíra Liche.

Lich v ČT řekl, že na něj byly vyvíjeny tlaky ještě před jeho jmenováním do funkce ředitele podniku. Kvůli předplácení faktur ve sporném kontraktu s firmou Oleo Chemical na Liche údajně později tlačil také radní pro dopravu Josef Nosek (ODS). Nosek si pak prý proplacení zajistil u tehdejší ekonomické šéfky Magdaleny Češkové, která je nyní pověřena řízením podniku.

Nosek to ale odmítá. "O ničem takovém nevím, s panem ředitelem jsem komunikoval pouze písemně. Pokud něco takového tvrdí, ať ukáže důkazy a vyčíslí škody," řekl Nosek.

Lich: Většina smluv v dopravním podniku je nevýhodná

Podle Liche je většina kontraktů v dopravním podniku nevýhodná. "SMS jízdenky jsou předražené o jednu až dvě třetiny," řekl v ČT Lich. Přesné vyčíslení měl podle něj ukázat forenzní audit vybraných smluv, který se před jeho odchodem plánoval.

Audit současné vedení zrušilo s tím, že budou prověřeny všechny smlouvy od začátku roku 2007. Nevýhodná je podle Liche rovněž smlouva na obrazovky v metru.

"Je to náš prostor, já bych si myslel, že by oni (provozovatel obrazovek) měli platit nám, ale my platíme měsíčně 1,5 milionu korun," konstatoval Lich.

Část peněz se podle Liche v minulosti utrácela i bez podepsaných smluv. Z celkových výdajů v loňském roce, které podle něj činily asi 17,4 miliardy korun, byly bez smluv proplaceny přes dvě miliardy.