Na australské pláži mušle nesbírejte.
Foto: Zuzana Lešková
O zákazu sběru mušlí na plážích, lavičkách podél moře, které mají svá jména, nebo o celodenní snídani. O nevšedních věcech, které zažívá v Austrálii, píše na těchto stránkách Zuzana Lešková. V Melbourne vede výzkumný projekt na univerzitě, učí se surfovat a plánuje, že brzy celou zemi objede v karavanu.

První návštěva pláže ve mně vyvolává středoevropské instinkty. Všichni, kdo nejsou zvyklí žít v blízkosti oceánu, pochopí: mušličky. Jako dítě si z trička vyrábím provizorní ošatku a plnými hrstmi do ní sypu barevné poklady jako při krádeži v klenotnictví.

Mou sběratelskou mánii však poněkud překazí červené upozornění: ZÁKAZ SBĚRU ŠKEBLÍ. Ach, takže proto je jich tady tolik (a ne, já tuto pláž neobjevila jako první ze všech lidí na světě).

Během následujících týdnů potkávám spoustu podobných cedulí. V Austrálii patří všechny lastury pláži. Hlubokou lítost nad touto skutečností však překonává pohled na pláže, které jsou těmito mořskými ulitami ozdobeny. Příliv do písku vtiskl hned několik skořápkových ornamentů, jež se tu na sobě vrství jako ozdoby na vánočním stromečku. V porovnání s touto úžasnou podívanou pak chtěná výstavka škebliček na okraji naší smaltované vany poněkud ztrácí na významu.

Některé věci je lepší nechat tam, kde jsou.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.