Kaple svaté Máří Magdalény na Malém Blaníku
Foto: Richard Grégr
Tajemných příběhů o setkáních s rytíři a návštěvách podzemí je v českých pověstech známo několik. Nejpodivněji působí osud kamenického pomocníka Václava Podbrdského. Při lámání kamene do Národního divadla v roce 1868 spadl ze skály a nebyl nalezen. Objevil se až po 18 letech pod Blaníkem.

V Louňovicích pod Blaníkem zastavuje autobus. Jsme pod bájnou horou, kde spící rytíři čekají, až bude naší zemi tak zle, že se probudí a vyrazí na pomoc. Dole na náměstí se tyčí zámek, pod ním pivovar, vedle statek. A na Blaník zbývají dva tři kilometry chůze. A zdá se, že klimbající nálada padla i na městečko.

Někdo tvrdí, že poslední událost, která narušila klid tohoto městyse, se stala v roce 1420. Tehdy husité vypálili zdejší ženský premonstrátský klášter, který tady vznikl už v roce 1149 a ovlivnil i okolní vesnice. Jeho zbytky, zejména historicky opravovanou zeď, najdete kousek za kostelem.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.