Kaple svaté Máří Magdalény na Malém Blaníku
Foto: Richard Grégr
Tajemných příběhů o setkáních s rytíři a návštěvách podzemí je v českých pověstech známo několik. Nejpodivněji působí osud kamenického pomocníka Václava Podbrdského. Při lámání kamene do Národního divadla v roce 1868 spadl ze skály a nebyl nalezen. Objevil se až po 18 letech pod Blaníkem.

V Louňovicích pod Blaníkem zastavuje autobus. Jsme pod bájnou horou, kde spící rytíři čekají, až bude naší zemi tak zle, že se probudí a vyrazí na pomoc. Dole na náměstí se tyčí zámek, pod ním pivovar, vedle statek. A na Blaník zbývají dva tři kilometry chůze. A zdá se, že klimbající nálada padla i na městečko.

Někdo tvrdí, že poslední událost, která narušila klid tohoto městyse, se stala v roce 1420. Tehdy husité vypálili zdejší ženský premonstrátský klášter, který tady vznikl už v roce 1149 a ovlivnil i okolní vesnice. Jeho zbytky, zejména historicky opravovanou zeď, najdete kousek za kostelem.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.