Během pár desítek let se z botanické zvlášnosti stalo jídlo chudých. Obraz Jedlíci brambor namaloval van Gogh.
Foto: www.vangoghmuseum.nl
Kdyby nebylo hladu a válek, vítězné tažení brambor světem by se možná neodehrálo. Do Evropy se dostaly díky dobrodruhům, kteří zničili říši Inků. A pole ovládly i díky tomu, že dokázaly odolat i válečným tažením. Přečtěte si příběh brambor.

Když Pizzarovi dobrodruzi na počátku 16. století ovládli říši Inků, pěstovali místní zemědělci už celu řadu různých odrůd brambor, které si sami vyšlechtili. Vedle brambor na jejich polích samozřejmě rostly i jiné plodiny – hlavně kukuřice, batáty nebo fazole.

Z brambor vařili polévku, pekli chléb, sušili je a uchovávali tak potravu na horší časy. Pokrm zvaný chunyo zřejmě místní obyvatelé dodnes připravují jako jejich předkové – pomrzlé brambory namáčejí ve vodě, pak je šlapou podobně jako se šlape zelí, aby z nich vytlačili vodu a suší na slunci. Takto sušené brambory vydrží i několik let, před použitím je stačí jen znovu namočit.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.