Ze čtyř stovek pochybení při prodeji zeleniny, které vloni řešila potravinářská inspekce, jich nejvíce připadá na prodej rajčat.
Foto: Reuters
Čtvrtina kontrol ovoce a zeleniny, které vloni uskutečnila potravinářská inspekce, odhalila zboží neodpovídající českým normám. Nejvíce problémů inspektoři zjistili u ovoce a zeleniny ze zemí mimo EU, nejproblematičtějším druhem zeleniny byla rajčata.

Čtvrtina vzorků zeleniny, které loni u producentů a prodejců odebrala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), nevyhověla normám. Vyplývá to ze statistik zveřejněných na internetových stránkách Zelinářské unie Čech a Moravy, která sídlí v Olomouci.

Inspektoři loni odebrali 1608 vzorků čerstvé zeleniny včetně hub, podle české legislativy jich nevyhovělo 399. Závady se v 286 případech týkaly jakosti. Kontrolovaná zelenina byla v takovém případě nahnilá či znečištěná zeminou.

reklama

Nedostatky loni odborníci při kontrolách na tuzemském trhu nejčastěji zjistili u rajčat (v 88 případech), paprik (66 případů), cibule (62 kontrol), mrkve (40 případů), česneku (18 případů) či okurek (14 případů). 

Stejně jako špatná kvalita patří mezi časté nešvary při prodeji zeleniny také špatné značení prodávaného zboží. Na to kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce upozornily ve 140 případech. Zhruba dvě desítky prohřešků se týkaly hmotnosti, která neodpovídala údaji uvedenému na obale.

 

Nejvyšší podíl závad loni vykázala zelenina pocházející ze zemí mimo Evropskou unii, nevyhověla skoro třetina vzorků. V případě zeleniny od tuzemských pěstitelů inspektoři zjistili závady u pětiny vzorků. Zelenina od producentů z ostatních zemí EU byla závadná v 16 procentech.