Supermarket. Ilustrační foto
Foto: HN – Martin Svozílek
Nezdravých potravin se obává jen 12 procent Čechů. Cena zboží je stále faktorem, podle kterého se rozhodují při nákupech. A to přes rostoucí počet afér, které zaznamenávají nekvalitní a dokonce i zdraví nebezpečné jídlo v regálech obchodů. Ke změně nákupních zvyklostí donutili dotázané jen dočasně.

Domácnosti v Česku se nenechají zviklat aférami s nebezpečnými bakteriemi v jídle nebo posypovou solí z Polska v potravinách. Jak ukazuje průzkum, který si objednalo ministerstvo zemědělství a jehož závěry mají Hospodářské noviny k dispozici, lidé se po odeznění afér opět vracejí ke svým původním zvykům nakupovat především levné potraviny.

Na počátku roku například pobouřila české i polské spotřebitele aféra, při níž se ukázalo, že řada polských výrobců potravin zhruba pět let nakupovala do svých výrobků levnou sůl, která ale nebyla určena pro použití v potravinářství, ale pro průmysl.

Podvodníci, kteří se solí obchodovali jsou v Polsku trestně stíháni. České úřady ale byly přesto šokovány. A to nejen samotnou aférou, ale i jednáním polské strany, která nebyla ochotna předat seznam výrobků kořeněných potenciálně zdravotně závadnou solí, protože nechtěla poškodit zájmy "svých" firem.

 

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.