Výlov rybníka Rožmberk
Foto: HN – René Volfík
Muži s nohama zapřenýma v mazlavém blátě mohou na silných lanech přitáhnout leccos. Je lepší, když táhnou u Nežárky, Lužnice nebo Labe než u Volhy. Burlaci na obrazu Ilji Jefimoviče Repina vlekli za sebou na lanech bídu, nevolnictví, bolest, zmar a utrpení. Čeští rybáři táhnou každý podzim sítě plné ryb.

Na podobném obrazu, který se v české krajině objevuje každý podzim, táhnou muži sítě plné kaprů, tloušťů, okounů a línů. A také štik, candátů a sumců, plotic i ouklejí. Zdálky to je přitom tak podobné. Muži, svaly, lana a voda. Jenže Česko není Rusko, a to je dobře.

Český podzim v tahu je čas sytosti a pochutin. Kapr na kmíně, sumec naložený v aspiku nebo pečený okoun v kyselém láku. Všechny recepty začínají u hrází rybníků. Nad ránem se tu schází pěšáci a hajní, aby v baštýřem vystrojeném rybníku zatáhli nevod ke kádišti, zjádřili síť a připravili tak ryby k vydávání. Z každého slova je cítit rozdíl oproti Repinovu obrazu, na kterém muži také táhnou. Baštýř prostě zní jinak než nevolník.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.