Espresso, doppio a ristretto - tři způsoby, jak si vychutnat kávu z přístroje na espresso bez mléka.
Foto: HN - Matej Slávik
Jak snadno přebít chuť kávy? Mlékem, říkají znalci a dobrou kávu si dávají bez něj. Mohou si vybírat z několika způsobů přípravy, žádný z nich se ale nejmenuje piccolo. Bez ohledu na to, jak často se v Česku tohle slovo používá. Tak co si objednat, když je vám espresso buď moc, a nebo naopak málo?

Kromě turka má Česko ještě jednu kávovou specialitu, která je zbytku světa cizí, totiž piccolo. Nápoj, který vcelku běžně nabízejí čeští baristi jako variantu espressa jinde v této podobě neznají. "Piccolo říkají jedné variantě kávového nápoje v Londýně, tímto slovem ale pojmenovávají svébytný nápoj s mlékem, něco jako španělské cortado nebo italské macchiato. Nemá to ale nic společného s piccolem ve smyslu espressa," říká Adam Dvořák z Kávového klubu.

To ale samozřejmě neznamená, že by tu nebyla možnost objednat si dokonce několik variant na espresso, ať už v menším, nebo naopak větším balení. Ani jedna z nich se ale piccolo nejmenuje.

Tou první je ristretto, aneb – samozřejmě velmi laicky řečeno – koncentrovanější a také o něco méně objemné espresso. Je typické pro jižní oblasti Itálie a pro Sicílii a jak předpokládá barista Zdeněk Smrčka, spoluautor projektu Piccolo neexistuje!, možná se tu začalo dělat tak trochu z nutnosti: „Když si v místním klimatu chcete dát víc káv najednou, menší objem horké tekutiny oceníte.“

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.