Duše výstavního projektu Tomáš Hlaváček
Foto: Jana Patková
Synagogy planoucí do tmy kříšťálové noci i synagogy, v nichž za socialismu kejhaly husy. Osudy památek kopírujících mnohem horší osudy jejich stavitelů přibližuje unikátní výstavní projekt. Zve nás na výlet do míst, která už neexistují.

Nejtragičtější kapitolu židovských dějin napsali bezpochyby za druhé světové války nacisté. Kromě celých generací Židů vymazali z našeho území také jejich synagogy a hřbitovy. Jenomže soudruzi se po roce 1948 rovněž činili a v likvidaci židovských památek zdatně pokračovali.

"V osmdesátých letech probíhala v Úštěku v akci "Z" brigáda, boural se židovský hřbitov a z očištěných cihel se u silnice stavěl motorest Racek," říká Tomáš Hlaváček, hlava i srdce výstavního projektu "Zničené židovské památky severních Čech 1938–1989".

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.